Kontracepcija

Izostanak ovulacije i pilule

Piglet

Postovani, dobro vece. U 12.mesecu 2017.sam popila poslednju kutiju Mycroginona jer sam odlucila da ih vise ne pijem. U 2.mesecu ove godine sam popila jednom pilulu za dan posle. Ovaj mesec sam pocela da koristim LH trakice kako bih videla kada cu imati ovulaciju, medjutim ovulacije nema. Procitala sam u ranijim temama da se, nakon pilula, sve regulise unutar 3 meseca, ali se plasim da pilulom za dan posle nisam nesto poremetila? Menstruacije su inace redovne i svi testovi su uvek bili u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako su menstruacije uredne, najvjerojatnije imate ovulaciju. Jedini sigurni način da se to utvrdi je određivanje vrijednosti progesterona u drugoj fazi ciklusa.

Piglet

Dobro vece, pisala sam Vam 29.03.tada je test sa lh trakicama bio negativan. Uradila sam jos 2, jedan 31.03.i bio je pozitivan, dakle ovulacija postoji i jos jedan 04.04.opet negativan. Da li to znaci da je ovulacija prosla? Menstruacije u protekla 3 meseca su 15.01.,16.02.i 17.03. Prema kalendaru ovulacija je trebala biti izmedju 28.02.i 02.03.

Ivo Balenović, dr. med.

LH trakica bilježi razinu luteinizirajućeg hormona koji dosiže svoj maksimum između 24 i 48 sati prije ovulacije. Luteinizirajući hormon luči hipofiza i njegov porast dovodi do ovulacije. Jajna stanica je oplodiva tijekom 12 do 24 sata nakon ovulacije. Tijekom ostalog dijela ciklusa razina luteinizirajućeg hormona je niska. Dakle kod Va sje nastupila ovulacija.

Piglet

Hvala na odgovoru, imam jos samo jedno pitanje. Ako je test 28.03.bio negativan, a 31.pozitivan (29.i 30.sam zaboravila da ga uradim) i 03.04.opet negativan (proverila sam i ipak sam ga uradila 03.04.a ne 04.04.) Onda 04.04.vise nije bilo ovulacije, tj.ovulacija se dogodila prema kalendaru izmedju 28.03.i 02.04.?

Ivo Balenović, dr. med.

Ovulacija je izbacivanje jajne stanice iz jajnika. To traje trenutak. LH dosiže svoj maksimum 24 do 48 sat prije ovulacije i nakon toga pada. Već u vrijeme ovulacije LH je već puno niži nego dan prije same ovulacije. Otprilike dan nakon ovulacije LH je na svojoj bazalnoj razini. LH trakica bilježi visoke vrijednosti LH hormona. LH vrijednosti počinju rasti otprilike dva dana prije ovulacije, a dan nakon ovulacije vraćaju se na svoju bazalnu razinu.

Piglet

Hvala Vam puno na svim odgovorima, zaista ste mi puno pomogli!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.