Kontracepcija

kontracepcija i mogućnost začeća

lana

Poštovani,

imam pitanje u vezi kontracepcijskih tableta. prije 2,5 godine dijagnosticirani su mi policistični jajnici i počela sam terapiju sa diane 35. osim par kilograma viška, koje sam s vremenom skinula, nisam imala apsolutno nikakvih problema ni tegoba. menstruacija, odnosno, krvarenje koje imam svaki mjesec dolazi točno na vrijeme.
dosta sam se informirala o pilulama, te sam, čitajući iskustva drugih, vidjela da postoje i slučajevi gdje su žene uzimale pilule i svejedno ostale trudne. po nekima - i sa pravilnim uzimanjem pilula, bez zaboravljanja, kasnjenja u uzimanju tableta, opet se znala dogoditi trudnoća.
zanima me - da li je točno da diane 35 štite od trudnoće kao i ostale tablete, dakle 99%( budući da su ipak terapija za policistične jajnike), kolika je mogućnost za trudnoću ako tablete uzimam svaki dan, u isto vrijeme, nikada ne zaboravim uzeti tabletu, ne pušim, nisam pretila ( za što sam čula da mogu biti rizični faktori), nemam nikakvih problema sa zdravljem ( probavni problemi isl). napravila sam jetrene probe prije godinu dana, nalaz je bio uredan.
hvala!

doc. dr. sc. Branko Radaković

Kontracepcijska sigurnost Diane tableta je - ako se pravilno uzimaju prema preporukama i ako se paralelno ne koriste drugi lijekovi (antiepileptici) - kao i u ostalih oralnih kontraceptiva.

patricija13

Poštovani,

da li xanax i pušenje mogu uzrokovati smanjeni kontracepcijski učinak tableta Belara? u uputama su navedeni lijekovi koji mogu utjecati na to, ali nije navaden xanax, međutim nakon 12 dana korištenja tableta( počela sam ih uzimati s prvim danom menstruacije, redovito sam ih konzumirala, nije bilo proljeva niti povračanja) javili su mi se simptomi ovulacije( bol u lijevom jajniku, rastezljivi iscjedak, razdražljivost), a dan prije simptoma ovulacije imala sam odnos sa suprugom, pa me zanima da li postoji mogućnost trudnoće?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće, ne brinite. Pilule spriječavaju efikasno ovulaciju, stoga nema razloga za brigu.

bika94

Poštovani, pijem Lindynette 20. Međutim prosli vikend od malo previse konzumuranja crnog vina vani sam iduci dan poslijepodne imala malo rijeđu stolicu, nije bila bas vodenasta nego malo gusca.A pilule inace pijem u 20h. Je li zastita od tada bila smanjena?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije umanjena, ne brinite.

bika94

Ali meni je vec 4.dan pauze i jos nema krvarenja...sto da radim? Ili sto ako ne dobijem ipak krvarenje? Moze li krvarenje doci zadnji dan pauze iako sam na prvoj kutiji Lindynetta dobila krvarenje 4.dan?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može doći i tada. Nastavite uzimate čak i ako ne dođe do krvarenja.

bika94

I ima li smisla danas raditi test na trudnocu ako je spolnih odnosa bilo u ovom tjednu? Svi su bili bez ejakulacije u meni...pa mi nije jasno zasto krvarenja nema, ako je prosli mjesec doslo po noci izmedju 3. i 4.dana pauze

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije svaki mjesec isto. Ovisno je o mnogo stvari. Nastavite uzimati po ustaljenoj shemi.
Uz niskodozažne menstruacije povremeno može izostati menstruacija. Ne brinite.

bika94

Hvala na odgovoru. Sve je ok. Pocelo je krvarenje ipak danas happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

sara777

Poštovani!

Tablete logest sam počela piti početkom 12 mj.2013 god. i od tad nemam redovnu menstruaciju. Prva je bila samo u vidu malih bolova u stomaku i malo smedjeg iscjetka..trebala sam dobiti prije 6 dana ali nisam,nastavila sam dalje s 3 kutijom.Imala sam spolne odnose i je li moguće da sam trudna? Moram napomenuti da kada nisam pila tablete, u 10 mjesecu menstruacija je izostala, i tek u 11 je bila obilna..Imam 51 kg i nedostatak zeljeza u krvi, ima li to kakve veze?21 mi je godina i molila bih Vas za stručno mišljenje..

Unaprijed Vam hvala na strpljenju i savjetu!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne radi o trudnoći ako ste ih redovito uzimali.