Kontracepcija

kontracepcija i vadjenje krvnih nalaza

Lijep pozdrav,

Imam jedno pitanje.
Kada neko pije kontracepcijske pilule (ili za kontracepciju ili za lijecenje PCOSa), kako onda moze otici i izvaditi hormonalne nalaze??
Zar k.pilule ne daju "vjestacke" hormone, i ne drze nivo hormona u normali??

Jel' se pravi neka pauza prije vadjenja krvi, i kolika treba da bude??

ja recimo imam PCOS - i kako bi sada doktorica provjerila kakvo je stanje sa mojim jajnicima??
Ultrazvukom?
Ali predpostavljam da mora vidjeti i hormonalnu sliku??
A moje tijelo ima vjestackih hormona od diane35!

Unaprijed Vam hvala na razumijevanju za moje gnjavljenje, i hvala za odgovor.
Mila22

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ti "vještački" (kako ste ih malo nespretno nazvali) hormoni vašem tijelu čine puno dobra, za razliku od vaših vlastitih, koji nisu dobri ako imate PCOS.
Nema nikakvog smisla raditi hormonski status dok pijete tablete. Obično mojim pacijenticama savjetujem da nakon prekida kontracepcije pričekaju slijedeću menstruaciju i onda izvade nalaze.

happy
nemojte me pogresno shvatiti, "vjestacki" sam rekla jer ne znam kako drugacije da ih nazovem.
Znam da mi cine dobro i HVALA IM NA TOME big-smile, svjesna sam ja toga.

Samo me zbunjivalo to kako bi se vadila krv kada je meni u tijelu nivo hormona normalan, za razliku od mog "prirodnog" stanja.

I kako se uopste pregledaju PCOS pacijentice??
Ocito bi se trebala praviti pauza, ali se onda pravi haos u tijelu zbog prestanka pijenja pilula ili ???
Ili je dovoljan pregled UZ??

Hvala Vam jos jednom happy
PUNO
Mila

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Dovoljan je pregled UZV-om. Ukoliko dobro podnosite tablete i zadovoljni ste njima, one sasvim sigurno smanjuju razinu muških spolnih hormona. To je neupitno, za to su dizajnirane. Jedino pitanje je koliko brzo nakon prestanka uzimanja tableta će jajnici početi raditi po svome.
Zato nemojte raditi pauze ako ne morate, da im date šansu da vam normaliziraju hormone čim je više moguće. Prva pauza treba biti kad odlučite zanijeti.