Kontracepcija

Kontracepcijske pil./horm. štitnjače

hipolita

Poštovana doktorice,
Imam 25 g. , pijem kontracepcijske pilule već 5 god. (Triquilar) uz redovite pauze (svake god. 1 mj.).
Vadila sam hormone štitnjače T3 mi je 2,5 (piše da je to gornja granica), T4 i TSH su u granicama normale.
Zanima me da li kontr. pilula ima kakav utjecaj na hormone štitnjače i da li bi je trebala prestati uzimati.
Nalazi pret.krvi koji odudaraju od norm. vrijednosti su mi: fibrinogen aktivnost: 3,9, ALP 45, kreatinin: 57, ureja: 2,6.
Unaprijed Vam se zahvaljujem.!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Oralni kontraceptivi nemaju nikakvog efekta na hormone štitnjače, ni dobrog ni lošeg. Međutim, to ne znači da se vaša štitnjača ne može razboljeti sama od sebe dok uzimate oralne kontraceptive. Trenutno su nalazi uredni.
I drugi nalazi su vam uredni, osim blago povišenog enzima jetre. To može biti uzrokovano kontraceptivom, nije opasno, pa predlažem da ne prekidate tablete nego taj nalaz ponovite za 3 mjeseca.
I, za budućnost, pauze u uzimanju kontraceptiva nisu potrebne.