Kontracepcija

Krvarenje usred ciklusa

Regy

Imam pitanje! Pijem Logest redovito već godinu i 2 mj. Menstruacije su mi redovite iako vrlo slabe (u početku bi trajale 2-3, sad 1-2 dana). Osim što sam se u ovom periodu udebljala 8 kg, drugih nuspojava nije bilo, sve do jučer, kada sam nakon popijene 15 pilule prokrvarila. Ranije se to nije nikad dogodilo. Krvarenje nije obilno, ali me ipak zabrinjava, s obzirom da već duže vrijeme pijem pilule i smatram da se do sada organizam već trebao prilagoditi, ili???

Hvala!!!!!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Organizam se prilagodio, samo sada se u vašem životu vjerojatno desilo nešto stresno što je dovelo do krvarenja. Ako nije baš ništa, odite ginekologu, ali najvjerojatnije je samo nuspojava.

Regy

Hvala na odgovoru!
Još jedno pitanje- da li da logest nastavim uzimati i dalje, do kraja kutije, sasvim normalno?
I još me nešto zanima, pošto mi je više ljudi dalo različita mišljenja. Koliko dugu pauzu biste mi Vi preporučili nakon prestanka pijenja pilula, a do trudnoće?
Hvala happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, nastavite do kraja kutije, kao da se ništa ne dešava. A pauzu prije trudnoće uopće nije potrebno raditi, piše vam u temi Važne informacije.

ivanna9

Postovani,

Pijem kontracepcijske pilule Stediril M već skoro godinu dana.
Zadnju menstruaciju imala sam 1.2.. Prvu pilulu iz blistera uzela sam 6.2., te sam na 7. piluli (12.2.) dobila menstruaciju. U početku sam mislila da je probojno krvarenje, no nije oskudno. Zbog čega može doći do toga?
Da li da normalno nastavim uzimati pilule, jesam li i dalje zaštićena?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštićena ste i dalje nastavite uzimati. Vjerovatno je spoting od pilula.

Martina987

Postovani,

Pijem yazz pilule vec cetiri godine.
Prvi puta mi se pojavilo krvarenje i tocno na sredini ciklusa. Jednu sam pilulu prosli tjedan uzela sa zaksasnjenjem od 12sati. Sto je ciniti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju koje je moguće prilikom uzimanja kontracepcije. Nastojte tablete uzimati svaki dan u isto vrijeme. Probojno krvarenje ne smanjuje učinkovitost kontracepcije i nema razloga za brigu. Ukoliko bi se ponavljalo iz ciklusa u ciklus javite se liječniku radi eventualne korekcije terapije.

mijmasa

Postovani, uzimam tablete Yaz vec vise od 6 godina. Stala sam s uzimanjem prije mjesec dana jer mi je ponestalo tableta a bila sam van drzave. Zato sam htjela nastaviti s uzimanjem iduce kutijice na prvi dan nove menstruacije (kao sto i pise u uputama) no krvaranje je uslijedilo svega 18 dana nakon posljednjeg ciklusa. Buduci da mi je krvarenje inace nastupalo uvijek 28.dan te je krv vrlo svijetla je li ovo krvarenje mogu smatrati pravom menstruacijom odnosno bi li trebala poceti uzimati yaz ili da pricekam iduce krvarenje za poceti novu kutiju yaza? Puno hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, teško je točno reći o kakvom krvarenju se radi, no moguće je da se radi o ovulacijskom (budući da ste prekinuli s uzimanjem kontracepcije). Preporučam da pričekate iduće krvarenje te s njim krenete s ponovnim uzimanjem kontraceptiva.

stu_iva

Pozdrav,
pijem logest već 4 godine bez pauze.
sada mi se zadnja 2 mjeseca pojavilo krvarenje usred ciklusa.
ovaj put nakon tjedan dana od početka uzimanja.
nisam u mogućnosti do sljedećeg mjeseca ići ginekologu.
da li da prestanem s uzimanjem ili da uzmem 2 tablete dok se krvarenje ne smiri?
hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vjerojatno se radi o probojnom krvarenju. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Učinkovitost nije smanjena, no ukoliko bi se ponavljalo može se razmiliti o promjeni terapije s višim dozama estrogena.

zabrinutam55

Postovani
Pijem kontracepciju vec 5 mjeseci, ovaj mjesec sam usred kutije tableta dobila menstruaciju, 14 dana ranije, krvarenje je izrazito slicno menstruaciji, mozda malo manje obilno ali nije oskudno i postoje i ugrušci. Dali znate o cemu se radi i kako da nastavim piti pilule? Jednom se ovo vec desilo na pocetku uzimanja kontracepcije ali je bilo znatno oskudnije i nije toliko izgledalo kao menstruacija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o probojnom krvarenju zbog relativnog manjka hormona. Nastavite s redovitim uzimanjem tableta. Ukoliko bi se to ponavljalo u obzir dolaze tablete s višom koncentracijom hormona. Nema razloga za brigu.

zabrinutam55

Dali se zbog tog manjka hormona gubi efikasnost pilula kod zaštite? Hvala jos jednom na odg lp!

Ivo Balenović, dr. med.

Ne gubi se učinkovitost zaštite. Kontraceptivi spriječevaju ovulaciju i opodnju, a zbog relativnog manjka dolazi do probojnog krvarenja, jer ih je 'premalo' da održe sluznicu maternice intaktnom, pa dolazi do oskudnog krvarenja.