Kontracepcija

Lazna menstruacija??

Doktorice, pijem pilule yasmin vec 10 mj. medjutim prosli mj.na 5pilulu sam imala proljev i nisam popila dodatnu pilulu a navecer smo imali odnos i vise nikako polsije toga. Dobila sam menstruaciju na vrijeme i normalno je trajala ali me malo brinu grudi koje su se napuhale kao prije u vrijeme PMS-a. Znam da hormoni mogu utjecati u prvim mjesecima pa me zanima da li mogu i nakon 10 mj.uzimanja pilula? Strah me da nije lazna menstruacija. Cula sam da moze biti lazna kod zena koje ne korsite pilule pa me zanima da li bi u slucaju trudnoce i kod korisnica pilula izostala menstruacija? Strah me malo te dilerije koja se desila na 5-ti dan a nisam popila naknadnu pilulu. Nadam se da nisam previse zakomplicirala. Unaprijed hvala na odgovoru.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ako vas je strah trudnoće napravite test, ne volim ove teorije što bi bilo kad bi bilo.

ana123as

Postovani citala sam na forumima da lazna menstruacija treba biti bezbolna,oskudna i da krace traje,zanima me da li je to tacno ili moze da bude i potpuno ista kao i normalna menstruacija? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rijetko nalikuje pravoj menstruaciji, gotovo nikad.

dnna

Postovani, zanima me da li lazna menstruacija moze biti bolna kao i prava, i da li se moze desiti u periodu kad se iscekuje redovna menstruacija. hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.

zabrinutatanja

postovani,meni je inace menstruacija redovna svaki 30-31 dan ali ovaj put sam dobila ranije. trebala je biti 14.7 sve normalno,medjutim ovaj mesec sam dobila 12 i bolna je,prva dva dana su bila nepodnosljiva,znaci pracena lekovima. u prva tri dana bila.je veoma obilna. ali danas cim.sam.seprobudila.videla sam samo malo braonkastog sekreta, da li se radi radi o bilo kakvoj mogucnosti trudnoce,inace sam velika panicarka,i ne znam da li je moguce tako zatrudneti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći.

zabrinutatanja

evo mene opet,menstruacije su uvek redovne prosla je bila 5.11 a ona pre nje 8.10,odnosi su bili sa puno brige nezasticeni, i iprekinuti svaki put dosta pre zavrsetka,pazili smo da ne bude plodni dan,i evoo,u toku noci sam se probudila u nenormalnim bolovima i videla da sam dobila kao i svaki put je izgledala,prespavala,probudila se i videla da je ulozak kao pri kraju menstruacije piskila i videla braon sekret,i to jako tecan i svetao.. da napomenem da je dosta pre zavrsetka prekinut odnos zbog rizika i jos nije bilo u plodnim danima..da li je moguce da je to samo neka disfunkcija jajnika?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće je ;upala, cista, probojno krvarenje bilo kojeg tipa.

anonimus0310

Postovani,
"Menstruacija" mi je uranila samo jedan dan,sto je gotovo pa normalno za moj ciklus (menga urani il zakasni jedan dan).
Ono sto me brine kod ove jest to sto je smeđkasta na ulosku,a crvena na toaletnom papiru.Imala sam analne odnose bez svrsavanja unutar mene.Imala sam sve pms simptome (bolne grudi,pristici,mucnine bez povracanja,bolovi u zglobovima,nervoza),sve te simptome imam prije svake mjesecnice.
Znaci,mjesecnicu sam trebala dobiti 19.12 , dobila sam je 18.12,popracenu pms simptomima i ponekim grcevima u trbuhu,kao kod prave menstruacije.Hoce mi u toku par dana doci "prava" mjesecnica ili?
Unaprijed hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam da li će doći prava menstruacija. Moglo bi se raditi o cisti, upali, endometriozi.

malisha

postovani, bolele su me grudi nekoliko dana pred dobijanje menstruacije 11. 04, i imala sam kratak odnos nezasticen, dan pre menstruacije, nije doslo do svrsavanja uopste, i menstruacija je bila cini mi se uobicajena, pracena bolom u stomaku, dan pre dobijanja i taj dan tokom dobijanja, popila sam tabletu protiv bolova, i ona je trajala 6/7 dana, kao i obicno, medjutim mene su grudi i dalje boluckale i taj bol je sad i jaci cini mi se, znaci nije prestajao...onako sa strana narocito... sadse plasim da nije kojim slucajem lazna menstruacija? inace mi nisu bas redovne, prethodna je bila 21.01,a prethodna 13.12, 25.09.........druge simptome neke nemam...hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

nesigurna_djevojka

Menstruaciju sam imala 9.-14.4 i bila je normalna,kao i uvijek,ali dva tjedna prije toga sam imala rizican odnos(pukao kondom,ali vani je svrsio) i sad mi je 29.dan i jos je nema..da li me treba biti strah? u medjuvremenu sam pila dosta antibiotika i imala sam gljivicnu infekciju.. molim vas za Vase misljenje,hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako od zadnje menstruacije niste bila spolno aktivna onda se ne radi o mogućnosti trudnoće.

Poludela123

Postovani doktore,mene zanima da li te lazne menstruacije mogu biti propracene pms.om.grudi me uvjek bole pred menstruaciju,tako je.bilo i ovaj put.kad je menstruacija dosla tako je prestala bol.strah me da nisam trudna uprkos menstruaciji koja jeste kasnila 5dana,ali je ipak dosla i trajala je 3dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mogući su simptomi pmsa i kod "lažnih menstruacija". No u vašem slučaju mislim da ste imali menstruaciju i to pravu.

lili12345

Postovani,
menstruacije su mi redovite 30-31 dan. Prošla je bila 21.11. I sad 21.12. Imala sam simptome: malo obilniji iscjedak nekoliko dana prije,bolne grudi 7-8 dana prije,naotecene krvne žile oko bradavica,nelagodu u trbuhu i bolna leđa (bolna leđa su mi vrlo rijedak simptom). Tijekom krvarenja primjetila sam krvne ugruške na ulosku i nakon mokrenja. Krv je bila tamnocrvena. Trajala je do 23. Uvijek traje samo dva -tri dana. Jedino što me muči je to da su bolovi bili puno blaži. U većinu slučajeva su oni toliko jaki da moram uzeti tabletu,ovaj put to nije bio slučaj. Osjetila sam ih prvi dan samo. Pitanje je da li je prema opisanome riječ o pravoj ili lažnoj menstruaciji i da li postoji mogućnost trudnoće? Hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o pravoj menstruaciji.