Kontracepcija

Upit o trudnoci

Mister474

Postovani doktore,

Imam pitanje vezano za spolni odnos sa curom. Naime, pokusavamo se sto je vise moguce educirati, no oko nekih stvari jos nismo sigurni, pa bih Vas oko ove zamolio za pomoc. Dakle, imali smo odnos prije nekih 10 sati, bez zastite no uvijek pazimo, i nije nam se nikad dogodilo slicno ali jucer sam ejakulirao tijekom odnosa, no ne u unutrasnjosti njezinog spolnog organa, vec izvan. Posto je bila u pitanju sjedeci polozaj, nismo sigurni dal je nesto spermija zahvatilo i njezin vanjski dio spol. organa, ili nije. Menstruacija joj je neredovita, prosli mjesec je bila nakon 32 dana, a nekad zna biti i nakon 40. Znam da nije najsigurnije posto nema redovitu mjesecnicu, no metodom racunanja plodnih dana prema posljednjoj mjesecnici, lako bi mogao biti neki od njih. Siguran sam da se ejakulacija dogodila izvan nje, pa me zanima kolike su sanse za nezeljenu trudnocu ako su spermiji zavrsili na vagini, izvana, te Vase strucno misljenje je li potrebno za navedeni slucaj popiti tabletu za dan poslije? Zahvaljujem puno i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, ako ste sigurni da ejakulat nije dospio u rodnicu onda ne postoji mogućnost trudnoće.

larisa123

poštovani, trudnica sam u 21.tjednu, jučer mi je izašao sluzav rastezljiv dio, veličine nokta, jako mali, da li je to dio sluznog čepa? prije par dana sam bila na pregledu, cerviks mi je skroz zatvoren. da li sluzni čep može uopće izaći kad je cerviks skroz zatvoren? da li se sluzni čep obnavlja? jako sam prestrašena. hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Simptomi prijevremenog otvaranja su bolovi i krvarenje. U trudnoći je pojačano stvaranje sluzi.

larisa123

poštovani, zadnjih 2 dana sam počela imati kontrakcije kao menstrualne bolove, prilikom pregleda sam i dalje zatvorena no doktor mi je prepisao normabel 2x1 od 2mg, kolika je stetnost po dijete uzimanja normabela? dvoumim se oko uzimanja. hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, normabel nema štetnog utjecaja na plod. Nije neophodan kao terapija, na Vama je da odlučite želite li ga uzimati.

larisa123

uistinu Vam hvala na odgovorima i strpljenju. Ukoliko nebi uzimala Normabel, da li postoji mogućnost da se radi tih kontrakcija počinjem otvarati? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Normabel služi za smirenje i opuštanje muskulature, no on nije tokolitik - lijek koji može spriječiti kontrakcije maternice ako one nastupe i eventualno prijevremeno otvaranje.

larisa123

poštovani, nekoliko puta dnevno mi se na trbuhu izboči kvrga koja je tvrda i kroz minutu lagano splasne. Da li su to dijelovi tijela bebe ili Braxton Hick kontrakcije? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To su mjesta gdje vas dijete udara.