Kontracepcija

Lindynette -menstruacija, pitanje :/

DzastPersil0101

Lijep pozdrav
Naime imam jedno pitanje,malo sam zabrinuta (malo vise) naime pijem tablete vec hmm oko 4mj,a prije sam ih pila 2 godine i pauzirala 1 godinu i eto sad ponovno pocela..i sad me zanima ..decko i ja smo imali odnose 8.10 i on je svrsio u mene (bili su mi neplodni dani) i sad sam bila dobila 16.10 menstruaciju ,a pocela s novom kutijom tableta danas,a menstracija mi jos traje,ali je nekako slabija i tamna je dosta..pa me zanima smijem li ja piti sad tu novu kutiju posto mi menstruacija jos traje i dali postoji mogucnost da sam trudna? hvala i nadam se da cete sto brze odgovorit,jer mi nije svejedno bas happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna. Nastavite dalje s uzimanjem.

Latinovicz

Poštovani,

mnoge djevojke u svojim postovima napominju da im jesu ili nisu bili plodni dani prilikom uzimanja pilula. Što se podrazumijeva pod plodni dani? Nije li žena prilikom uzimanja pilula jednako zaštićena svaki dan u mjesecu jer ne dolazi do ovulacije, a time nema ni plodnih dana?
Ili postoji neko razdoblje većeg rizika, npr. razdoblje kad bi bili plodni dani u odnosu na menstrualni ciklus prije uzimanja pilula?

I možete li mi molim Vas objasniti na koji način funkcionira zaštita u onom tjednu kad se ne uzimaju pilule?

Hvala na odgovoru i srdačan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navode takve tvrdnje jer ne razumiju uopče pojam plodnih dana. Ako uzimaju pilule nema plodnih ni neplodnih dana. Dakle najvažnije njihovo djelovanje je inhibicija ovulacije uz nekoliko ostalih popratnih djelovanja.
Tijekom pauze od uzimanja pilula dolazi "menstruacija" bolje rečeno prijelomno krvarenje. Sluznica se izljušti i kao takva nije receptivna za trudnoću.