Kontracepcija

logest

lory2008

Poštovani,
prije mjesec dana pocela sam sa uzimanje logest pilula....nakon prve kutije imala sam pauzu 7 dana....u utorak sam pocela piti drugu kutiju i od jucer imam uzasnu bol u prsima koja se siri lijevom rukom...dali bi trebala prestat uzimat te tablete..?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da prestanite svakako. Javite se sutra na pregled svom ginekologu.

Nadja90

Poštovani, pijem Logest već 14, 15 mjeseci. Prije par dana na sredini ciklusa, pojavilo mi se oskudno krvarenje, više kao sekret braon boje, što bi mogao biti uzok tome? To mi se prije desilo na pocetku pijenja tableta ili kada par tableta ne popijem u istim intervalima .
Takođe me zabrinjava što posljednja dva ciklusa, odmah nakom menstruacije, tačnije 7. , 8. dan, imam providan, rastegljiv sekret, pojačanu želju za odnosom kao da imam ovulaciju... Da li je moguća ovulacija iako pijem tablete i odmah nakon mentruacije?
Sa postovanjem
Nadja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o spoting krvarenju zbog uzimanja niskodozažnih pilula.
Ne brinite. Zaštita je sigurna. Nema ovulacije, ne brinite.

jeccaljubo

Postovani,
Popila sam drugu kutiju Logesta i pred kraj kutije pojavilo se krvarenje ali ne toliko obilno koje je trajalo sve do kraja kutije.Drugi dan pauze krvarenje je pocelo biti obilnije i sa slabijim bolovima u stomaku kao i kod normalne menstruacije.Da li postoji razlog za brigu jer znam da za vreme pilula krvarenje nije obilno? Hvala unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Radi se o spoting krvarenju kod započinjanja uzimanja pilula i kod nekih traje cijeli ciklus.
Ako i kod druge kutije Logesta bude tog probojnog krvarenja tada treba razmisliti o zamjeni pilula drugim.

Nadja90

Postovani,
da li je zabrinjavajuce da u vrijeme kada trebam dobiti, umjesto krvaranja bude samo smedji iscjedak?
Napominjem da pijem Logest duzi vremenski period i da sam ovaj mjesec imala smedji isjedak na sredini ciklusa, o kom sam Vas vec i pitala. Da li naredno pakiranje pocinjem piti redovno i da li je trudnoca iskljucena?
Unapred zahvalna!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno je. Trudnoća isključena. Nastavite dalje prema uobičajnoj shemi.

lana023

Poštovani,

u nedjelju 11.8. trebala sam popiti zadnju tabletu iz pakiranja i raditi pauzu od 7 dana, no tableta mi se negdje izgubila tako da sam zadnju popila u subotu te nastavila normalno sa pauzom...u srijedu mi se pojavio smeđi iscjedak koji je trajao do petka, je li to bila mjesečnica? Inače mi traje po 5-6 dana...je li mogućnost trudnoće isključena? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Vjerovatno se radi o menstruaciji.

lana023

Hvala na odgovoru...još samo jedna stvar...večeras bi po pravilu trebala uzeti prvu tabletu iz novog pakiranja ali neću biti u mogućnosti to napraviti do sutra ujutro do podne....to znači da mi je pauza trajala 9 dana a ne normalnih 7...hoće li se išta bitno promijeniti ako ujutro uzmem prvu tabletu i onda navečer drugu? Je li bolje tako sa dodatnom zaštitom 2 tjedna ili napraviti neku pauzu od tablete mjesec-dva?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita kroz sedam dana. Uzmite ju sutra ujutro.

casper505

Poštovani,

počela sam prvi put piti Logest prije 6 dana i pijem ih svaku večer u 22h.
Zanima mogu li promijeniti vrijeme uzimanja tablete, znači da ju uzimam u 18h te je li u tom slučaju zaštita od trudnoće još uvijek sasvim pouzdana?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Bolja je solucija da svaki dan popijete jedan dan prije nego ovako odmah 4 sata prije. Dakle za 4 dana dođete na vrijeme uzimanja u 18 h.

krissy

Postovani doktore,koristim kontracepciju godinu i pol,s time da sam pila lindinete,a sad zadnja dva mjeseca pijem logest.poslije popijene kutije logesta treci dan pauze povracala sam i imala probavne smetnje.to je trajalo jedan dan.peti dan pauze imala sam odnos.nakon te sedmodnevne pauze normalno sam dalje pocela piti pilule.zanima me da li imam razloga zabrinutost,da li je moglo doci do trudnoce s obzirom na probavne smetnje koje sam imala u pauzi?da napomenem,sve tablete sam pila uredno.zahvaljujem na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da šansa ne postoji. Nema razloga za zabrinutost.

krissy

Hvala vam jos jednom,puno puta ste mi pomogli!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

casper505

Mogu li konzumirati alkohol prije/poslije uzimanja kontracepcijske tablete (Logest)? utječe li alkohol na učinkovitost zaštite?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da ne možete. Čašica neće smetati ali akutna opijenost i svakodnevno konzumiranje umanjuje učinak pilula.