Kontracepcija

Plodni dani

ana0901

Pozdrav,

Imam jedno pitanje.
Malo sam neiskusna u svemu ovome pa se Vama obraćam. Imala sam prvi spolni odnos s dečkom nedavno,kao zaštitu smo koristili samo kondom,ali odnos je bio u vrijeme mojih plodnih dana.
Nakon toga,neki dan sam dobila mjesečnicu ali nije bila uobičajena kao inače. Bila je kratka i ni malo obilna a niti bolna kao što je običaj inače.
Da li imam razloga za brigu? Postoji li mogućnost trudnoće jer je odnos bio u plodnim danima iako smo koristili kondom?
Hvala Vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite, ne radi se o trudnoći.

bakali

Pozdrav.
Imali smo takoder spolni odnos i takoder su bili plodni dani.
Koristili smo metodu prekinutog snosaja. Moze li se radit o trudnoci ?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne ako niste bili blizu ejakulacije niti ako nije bilo ejakulacije u rodnici, a to znate samo vi i partner.

bakali

Nije bilo niceg ali se bojimo jer mi menstruacija kasni 4 dana.
Vjeorvatno je onda neki drugi razlog.

bakali

Ja se ispricavam , dosta sam neiskusna pa me jos zanima jedna stvar.
Danas ujutro sam prokrvarila ali to je bio vrlo mali iscjedak smeđkaste boje i evo sada mi krvari normalno.
Sad me zanima dali je to menstruacija ili mozda onaj iscjedak u trudnoci ? Kako da to razlikujem ?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruacija. Pozdrav.

bakali

Doktore dobila sam menstruaciju nakon sto je kasnila 4 dana .
Problem je sljedeci. Jako me drob svaki dan od kako sam dobila i povraca mi se i to mi nikad do sad nije tako bilo.
Samo bi me bolio drob prije mjesecnice . Dali znate mozda u cemu je stvar ?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Povraćanje i bolovi u crijevima odraz su lokalnog dijelovanja prostaglandina koji se izlučuju u menstruaciji. Ne vidim problem.

Dieantwoord

Postovani, zanima me postoji li mogucnost trudnoce za vrijeme plodnih dana ako se za zastitu koristi kondom. Mislim da sam na ovoj stranici u nekim prijasnjim temama procitao odgovor jedne od vasih kolegica koja za vrijeme plodnih dana osim mehanicke savjetuje i metodu prekinutog snosaja uz napomenu da kondom ipak moze propustiti dio ejakulata iako je potpuno "zdrav". Postoje li i kolike su sanse, ero jos preciznije na sam dan ovulacije. Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa ne postoji. Nakon odnosa svaki put provjerite kondom. Ako je cijeli i ejakulat je unutra, kako bi onda došlo do trudnoće.
Kolege su mislile u tom kontekstu.

okok

postovani,
ciklusi mi traju svaki put drugacije (od 31 do 42 dana) pa ne znam tocno odrediti plodne dane. ovaj mjesec sam na 19. dan svog ciklusa bila kod ginekologice na ultrazvuku i tada mi je rekla da mojoj ovulaciji jos nema ni traga i da ju jako zanima kada cu dobiti sljedecu menstruaciju,ali je ipak vec vidjela iz kojeg jajnika ce ovaj put izaci jajasce (taj jajnik mi je inace i spusten pod maternicom i rekla je da izgleda kao da sam pretrpila neku tesku upalu). dva dana nakon tog pregleda imala sam vise nezasticenih spolnih odnosa,decko nije ni jednom ejakulirao u mene i svaki put je dobro obrisao prije iduceg puta. no znam da je to ipak riskantno ako su mi bili plodni dani. moje je pitanje jesu li bili? to jest da li dan ovulacije dode tako preko noci ili je ipak trebalo proci malo vise dana od doktoricinog "ovulaciji ni traga" do same ovulacije? i usput,mozete li mi molim vas reci misljenje o mojoj plodnosti/ne plodnosti opcenito i mogucim komplikacijama s obzirom na stanje tog mog jajnika. sve sto mi je doktorica o tome rekla jest da pricekam rezultat papa testa ali ja se bas brinem jer me malo boli i stvara neki neugodan osjecaj.
puno hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako da za dva dana od pregleda nije nastupila ovulacija.
Folikul treba vremena da naraste. Da li ovulirate to je isto pitanje.
Trebalo bi više puta tijekom ciklusa napraviti uzv folikulometriju da se to uvidi.

bakali

Doktore imam problem sa izracunom plodnih dana.
28.2 je bio prvi dan zadnje menstruacije i trajala je 7 dana.
Spolni odnos sam imala 9.3 , 22.2 i 30.3. bez zastite uz metodu prekinutog snosaja.
Menstrualni ciklus mi traje 35 dana.
Postoji li mogucnost da su to bili plodni dani i da sam trudna ?
Hvala unaprijed !

Dejan Šakoronja, dr. med.

9. je bio plodan dan. Trudnoća ne ako nije bilo ejakulacije.