Kontracepcija

metode kontracepcije

monika16

Poštovani,
kada metode kontracepcije nisu učinkovite (tj. kakvo bi bilo nepravilno uzimanje tableta ili korištenje kondoma). Koja je najučinkovitija metoda? Da li je spirala sigurna za korištenje, kakve bi mogle biti nuspojave?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
sve metode kontracepcije su učinkovite ako se pravilno koriste. Spirala je sigurna zaštita od trudnoće ali se ne preporuča ženama koje nisu rodile ili koje često mijenjaju partnere. Najčešće popratne pojave bakrene spirale su krvarenje i bolovi. Kod žena koje koriste spiralu s dodatkom progestagena krvarenje se smanjuje. Rijetko može doći do spontane ekspulzije ili izuzetno rijetko perforacije maternice prilikom postavljanja,.