Kontracepcija

Mogućnost trudnoće?

Mrs

Lijep pozdrav. Menstruaciju sam dobila 20.08. i završila je 24.08. U petak odnosno 25.08. sam imala odnos, i kondom je pukao. Jedan dio sperme je završio u meni. Odmah sam ustala, mokrila i oprala se. U roku pola sata sam popila i tabletu ellaOne. Pročitala sam da je uspješna u 98% slučajeva. Svakako da ću uraditi test, ali bih voljela čuti Vaše mišljenje, koja je mogućnost da ostanem u drugom stanju?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imali ste odnos u vrijeme neplodnih dana, a budući da ste nakon toga uzela i tabletu mogućnost trudnoće je samo teoretska.

Maja321

Poštovani, posljednju menstruaciju imala sam 15.8. (zadnji dan), spolni odnos s dečkom bio je jučer, 31.8., koristili smo kontracepciju i uz to prekinuti snošaj, no pošto imam vrlo neredovit menstrualni ciklus, zanima me je li moguća trudnoća?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste koristili kontracepciju trudnoća nije moguća.

Akinou

Postovani, pijem yaz pilule vec 3 godine, redovno, u 14:30. Medjutim juce sam zaboravila da uzmem 19u pilulu(treci red) i to vece oko 23:00 sam imala odnos sa deckom i on je svrsio u mene. Tek oko 03:30 sam shvatila da nisam popila pilulu i uzela je tad(sa 13h zakasnjenja). Da li postoji mogucnost trudnoce? I kako sada da nastavim sa pilulama, procitala sam da treba da bacim bele i odmah nastavim sa rozim, da li je tacno ? Hvala unapred na odgovoru, jako mi je bitno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Nije moglo doći do ovulacije (i trudnoće) jer ste zakasnili s tabletom. Nema razloga za zabrinutost.

ludegodine

Poštovani,
unaprijed se zahvaljujem na odgovoru! Naime, imam 18 godina, zadnju menstruaciju dobila sam 12.7. i trajala je kao uobičajno 6 dana. Sa dečkom sam 8.8. (nisu bili plodni dani) imala spolni odnos prvo sa kondomom i to poslije podne, a drugi spolni odnos kasno uvečer bez kondoma s time da je ejakuirao po mome trbuhu. Očekivanu mensturaciju 14.8 nisam dobila, ali pošto mi ciklus varira 30-45 dana nisam pridavala velike brige da sam možda trudna. No danas ujutro kada sam se probudila i otišla obaviti nuždu osjetila sam jaku bol u donjem dijelu trbuha koja je trajala nekih 20-ak minuta. Moje pitanje je da li je moguće da sam trudna? Ne osjećam mučninu ni vrtoglavice.. Sutra ujutro kupujem test za trudnoću, ali želim čuti i Vaše mišljenje. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom mogućnost trudnoće je mala, ali postoji. Budući da menstruacije već toliko kasni svakako učinite test.

ludegodine

Poštovani, test za trudnoću bio je negativan,a menstuaciji nigdje ni glasa. Mislite da je riječ o kakvoj upali/bakteriji pa da zbog toga nema menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, upala nije razlog izostanka menstruacije. Radi se o hormonskoj neravnoteži. Preporučam pregled i hormonski status, te terapiju tabletama (Duphaston) koje će potaknutu krvarenje.