Kontracepcija

Nalaz hormona

Anit@

Poštovana,

Imam problema s aknama od puberteta , te sam nedavno vadila spolne hormone,
te bih Vas zamolila da mi ih proanalizirate : Testosteron ukupni je 4.5 , a referentni interval je od 0.2-2.6
prolaktin 23.9, a referentni interval je od 4 do 23
Androstendion 13.8, referentni interval je od 1 do 12, ostali hormoni su uredu

Radila sam i 3 uzv-a od kojih je jedan uredu, na drugom su policistični jajnici, i zadnja dijagnoza je da su mikrocistični...
Zanima me Vaše mišljenje, ugl, planiram početi piti kontracepciju, ali ne znam koju i koliko su ovi hormoni problematični??

Trebam li piti Diane ili mogu Yaz ? Te koliko vremena treb aproći da počnu djelovati , posebno na akne??

Unaprijed zahvaljujem

Natalija Beljo, dr. med.

Svojim pacijentica s takvim nalazom prvo reguliram prolaktin , ponovim nalaze spolnih hormona pa se onda dogovaramo za OHC. Stavila bih Vas pod terapiju za smnjenje prolaktina kroz nekih mjesec dana. To je jedna od solucija ili možete s svojim ginekologom dogovoriti da počnete s YAZ pa kroz dva mjeseca ponoviti spolne hormone.