Kontracepcija

pilula-nije hitno

anet

Poštovana doktorice, da li biste mi objasnili djelovanje pilula? koje sve promjene u organizmu se događaju? također, zanima me, kako se mijenja debljina sluznice kad dođe do oplodnje, a kkava je pred menstruaciju, njezina veličina? Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Evo, baš jučer sam o tome pisala, citiram:
Ne, nemate plodne dane jer kontracepcija djeluje na više razina- poremećuje cervikalnu sluz, stanjuje sluznicu maternice, sprečava gibanje jajovoda i onemogućuje ovulaciju; baš zato da ako jedan mehanizam zakaže drugi neće.
Sluznica je odmah iza menstruacije 2-3 mm, tijekom ciklusa raste, da bi pred novu menstruaciju bila 10-14 mm debela. U ranoj trudnoći je u isto vrijeme još malo deblja, i do 22 mm.

zabrinutaa

kladim se da će ti doktorica reči da pročitaš malo ovaj forum...jer je puno takvih pitanja gdje je to objašnjeno..happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nije nije, o mehanizmu djelovanja me rijetko pitaju, češća su potpuno panična pitanja happy.
Ali vidim da vi čitate što je odlično blunk.

anet

Oprostite, puno je stranica, pa valjda još nisam stigla do te informacije. Ali mislim da ovo o sluznici nisam nigdje vidjela. Pa pitala sam jer mi je rekla ginekologica da mi je sluz debljine 3mm(u pauzi sam, i čekam menstr).Pa me zanimalo kako se sluz ponaša u kontracepciji, u pauzi itd. I pitala sam za sluznicu jer me zanimalo kako doktorica prepoznaje trudnoću a ništa se još ne vidi na pregledu, tj. sa ultrazvukom! Pa sam malo mozgala! Opišite nam to kad stignete! Lijep pozdrav!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Drago mi je da ste mozgali happy.
Uglavnom, sluznica se u ciklusu ponaša onako kako sam vam gore napisala. Kako kontraceptivi djeluju tako da stanjuju sluznicu, da bi postala nepovoljan okoliš za trudnoću, te mjere ne vrijede za žene na kontraceptivima. U njih je sluznica uvijek tanka, do negdje 7 mm, a kod duljeg uzimanja i tanja. Međutim, to se brzo po prestanku uzimanja vraća na normalu.
A što se tiče ovog kako mogu vidjeti trudnoću, dosjetila sam se gledati porast sluznice u 3 dimenzije (obično se gleda samo debljina, i ove mjere gore se odnose na debljinu; a ja sam gledala i širinu i visinu) između 24-tog i 28-og dana ciklusa. U žena koje su zanijele taj je porast bio nevjerojatan, do 300, 400%, a u onih koje nisu zanijele ništa se nije zbivalo. Pa sam izračunala koje su to mjere sluznice koje sa više od 98% vjerojatnosti sugeriraju trudnoću. To se dosada u svijetu nije znalo, ali pretpostavljam da ubrzo, kad rad bude objavljen, hoće happy.

anet

Hvala Vam što nam odgovarate! pročitala sam forum, još uvijek ne sve, ali dosta. zbilja odgovarate strpljivo. I doktor odgovara jako dobro, samo malo strože happy) Nema kao kod Vas: umirite se, ne brinite...
Hvala Vam! Pozdrav (do slijedećeg pitanja)

Enheduana

samo komentar:

doktorice, vi ste strašni! i čestitam na ovom otkriću (za koje znam da nije jedino!!).
osim toga, i meni su puno pomogli vaši odgovori (da, ima nas koji samo čitamo, i ne zapitkujemo blunk)
uglavnom, samo tako nastavite u svemu što radite.

srdačan pozdrav
tea

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Jako ste me razveselili sa ovim da ima i vas koji čitate happy. Nekad mi se, razumljivo, dok 500-ti put odgovaram na isto pitanje, učini da sve skupa nema previše smisla. Ali dok je ovakvih kao vi nastavit ću. Hvala na pohvalama happy.