Kontracepcija

Pilula za dan posle

Taca88

Postovani, 1.11 imala sam redovan menstrualni ciklus koji mi inace traje 4-5dana,a cetvrtog dana menstr. 4.11 ja i suprug imali smo nezasticen spolno odnos i on je ejakulirao u mene . Nakon 72h popila sam ellaone,nisam imala nikakve nuspojave niti izazvano krvarenje. Redovnu menstruaciju dobila sam 1.12 u ocekivano vrijeme,ciklus je sasvim normalan niti obilan niti oskudan,danas mi je 5 dan i krvarim jos po malo,inace mi prije vec 4ti dan stane pa me zanima da li postoji mogucnost trudnoce iako je mentr.nastupila u ocekivano vrijeme bez kasnjenja?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Menstruacija je nastupila u očekivano vrijeme jer ste ju uzeli u ranom dijelu ciklusa. Ne radi se o trudnoći dakako.

Taca88

Hvala Vam na odgovoru! Htjela bih postaviti jos jedno pitanje vezano za zastitu,sta mislite o Mirena spirali i da li biste mi ju preporucili,s obzirom da imam 29 godina, vec pet godina ja i suprug smo u braku,imam dvoje dijece sto ne znaci da necemo imati i trece pa me zanima sto mislite o Mireni i koliko je pouzdana i da li je uredu to sto neke zene koje ju stave cak i nemaju menstr.ciklus ili krvare sasvim malo? Koliko je uopste to uredu da recimo zena od 29god.nema nadalje menstr.po stavljanju iste? Hvala unaprijed lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako bih vam je preporučio. Idealna zaštita za vas.

Tinja

9.12.2017. mi je počela menstruacija, a završila mi je 17.12.2017. Dan nakon završetka imala sam odnos gdje nam je pukla zaštita. Nakon dva sata sam popila ellaone. Da li postoji mogućnost za trudnoću? Kada najprije mogu napraviti test za trudnoću kako bih proverila nisam trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogućnost trudnoće je minimalna. Od 100 žena koje su uzele tabletu 2 će ostati trudne. Ukoliko Vam izostane menstruacija učinite test.

luciddreami

Postovani.Zadnju menstruaciju sam imala 7.12.Ciklusi mi traju 28 dana i redoviti su.No jucer prilikom odnosa pukao kondom no nismo sigurni jel u mene.Jel bi bilo dobro da popijem tabletu jer su mi plodni dani?Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporučam tabletu za dan poslije.

1234@

Postovani menstruacija je pocela 22.03 trajala je 9 dana prvi 5 dana normalno i jos cetiri dana malo slabije jednu ulosku na dan i jos su me grudi bolele, nakon toga 04.04 opet sam imala mjesecninu 5 dana ali slabije pa su grudi prestale me boliti i sve je bilo ok , i danas 14 dana ciklusa (racunam od 04.04 i ciklusi obicno traju od 24-26 dana) , sa deckom smo se mazili i svrsio je van i nakon toga se obrisao, nakon 5 minuta mazili smo se pa je jednom usao u mene pa izasao (samo jednom) skliznuo se (izvinjavam se na detalje ), popila sam norlevo 1.5mg nakon 2 sati , kolika je sansa za trudnocu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzeli ste tabletu na vrijeme, a i prema svemu ostalom navedenom šanse za trudnoću su samo teorija.

1234@

Koliko djeluje norlevo ako se uzme nakon ovulacije, tacnije ako je primer odnos bio nakon ovulacije i onda u roku u 2 sata se popije tableta?

Ivo Balenović, dr. med.

Da bi došlo do oplodnje i implantacije zametka u maternicu potrebna je idealna hormonska ravnoteža u organizmu. Uzimanjem tablete ta se ravnoteža remeti tako da su oplodnja i implantacija onemogućene. Ipak, zaštita nije 100%.

Jelena133

Poštovani,
Znam da sam dosadna sa pitanjima ali me jako zanima vase misljenje. Rizican odnos se desio 11.08, pilula za dan posle popijena 12 sati posle, menstruaciju sam trebala dobiti 11.08 ali posto sam prethodni mesec prestala da koristim kontracepcijske tablete ne mogu da tvrdim jer su mi ciklusi bili neredovni pre njih. 18.08 rano ujutru je usledilo krvarenje koje je trajalo 4 dana, bilo je bolno prvi dan ostalih dana nisam osecala bolove i bilo je za nijansu oskudnije ali krv normalne boje sve do 5og dana kad se pojavljuje malo crne krvi (ne znam da li to treba da me zabrine) i danas 6 dan nema nista. Imam male bolove u grudima i ledjima i imam osecaj temperature ali kad uzmem da izmerim obicno je 36,5 ili 36,7 i to ne prelazi. E sad pitanje je da li mogu da otpisem trudnocu ili mi savetujete da uradim test? Planirala sam sutra da radim ako ima potrebe za tim pa me isto zanima i da li je rezultat koji bi se pojavio bio verodostojan. Unapred hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoću možete sa sigurnošću isključiti. Ukoliko bi radili test na trudnoću, on bi bio vrlo pouzdan obzirom na vrijeme koje je proteklo od odnosa.

Jelena133

Hvala na odgovoru. Temperatura koja se danas povecala na 36,9 moze biti posledica hormonskog disbalansa?

Ivo Balenović, dr. med.

To nije povezano sa hormonima. Temperatura tijekom dana varira ovisno aktivnostima. Normalna je između 36 i 37 stupnjeva..

Jelena133

Postovani, samo da vam javim da sam danas uradila test znaci proslo je 16 dana i negativan je. Bili ste upravu. Jedino zasto sam uradila test je zato sto od trenutka kad sam popila pilulu imam cudne zvukove u stomaku tj ponasanje creva. Jako su bucna cim pojedem nesto nebitno da li je mala cokoladica ili rucak ali odma krenu zvukovi u stomaku. Pored toga budim se nocu i sat vremena slusam te zvukove i ne znam da li je to povezano sa hormonima? U petak imam zakazano kod ginekologa samo ne znam da li treba da prijavim ovo ili to nema veze sa hormonima?
I da, u apoteci su mi rekli kao da test za urin da li sam trudna ili ne, mogu posle mesec dana tek uraditi da bi bio tacan iako na pakovanju pise da je dovoljno dve nedelje da prodje, i sad posto sam radila posle 16og dana nadam se da rezultat nije lazno negativan.

Ivo Balenović, dr. med.

Smetnje koje ste naveli potječu od probavnog sustava. Test na trudnoću 16 dana nakon odnosa je vrlo pouzdan.