Kontracepcija

Prekid kontracepcije-trudnoca?

Lolita16

Postovani,

skoro 4 godine uzimam kontracepciju. Prvo Yasmin 3 godine, zatim Diane 35 godinu dana (sve bez pauzi).
Terapiju sam dobila radi problema s tenom.
Zadnji pregled jajnika kaze: jajnici nesto oskudnijeg volumena, sa brojim folikulama.
Dakle unatoc terapiji problemi su i dalje tu, iako problema sa menstruacijama nisam imala prije uzimanja pilula i nikada nisu izostajale.

U dogovoru sa ginekologom te dermatologom prestala sam uzimati kontracepciju te bih voljela ostati trudna.
Ujedno, dermaolog mi je prepisao terapiju antibiotikom minociklin, no naisla sam na podatak da nije pozeljno ostati u drugom stanju dok se pije minociklin.
Moja doktorica opce prakse pak kaze da vjerojatno ne bi bilo nista i ako ostanem u drugom stanju dok sam na minociklinu, jer istrazivanja nisu pokazala nikakve posljedice po plod.

Mozete li mi molim Vas malo detaljnije objasniti pricu oko minociklina i trudnoce?
Takoder, zanima me koliko moram cekati nakon zadnje pilule Diane 35 da bih mogla ici na trudnocu?

Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne morate ništa čekati, možete odmah ostati trudni. Minociklin se ne preporučuje uzimati u trudnoći, posebno ranoj, bez obzira što vjerojatno "ništa nebi bilo", jer bi mogle biti malformacije djeteta.
Međutim, nisam shvatila - rekli ste da ste kontracepciju pili radi tena - da li se to popravilo?. Ako da, ne uzimajte ništa i probajte ostati trudni.

Lolita16

Draga doktorice, hvala na odgovoru!
Ucinak kontracepcije na moju kozu nije dao zadovoljavajuce rezultate, te je sada plan napraviti pauzu i izvaditi spolne hormone.
Takodjer, minociklin sam dobila da nakon prestanka konracepcije lice ne bi buknulo.
Na moju veliku zalost, izgleda da cu s trudnocom onda morati pricekati sad a bas sam htjela pokusati odmah po prestanku uzimanja Diane jer znam da su tada najvece sanse.

Mozete li mi reci kako pripremiti tijelo (prehrana, vitamini i sl.) da bi sanse za trudnocu (za koji mjesec) bile vece?
Znam da se kvaliteta i vitalnost sperme moze povecati uzimanjem svjezeg voca i povrca te folnom kiselinom.
Ima li jos savjeta?

Hvala jos jednom!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ja ne bih tako. Lice će vam se u trudnoći ili jako pogoršati ili jako poboljšati, i na to ne možete utjecati. Ako će se pogoršati, čemu sad terapija, radije odmah ostanite trudni.
Nema posebne pripreme. Pijte folnu kiseline, živite koliko možete zdravo, i sretno happy.

Lolita16

Nazalost sa uzimanjem minociklina sam vec pocela, tako da sada nema natrag.

Jedino sto mogu uciniti je da nastavim uzimati Diane (sada sam u 7-dnevnoj pauzi i mogu prestati kompletno ili nastaviti 8. dan novo pakiranje) dok ne zavrsim minocoklin - u nadi da ce mi Diane omoguciti brze zacece po prestanku uzimanja.

Ni sama nisam sigurna u ovo poslijednje sto sam napisala, jer neki doktori tvrde da to nema veze, dok drugi kazu kako je zaista istina da po prestanku uzimanja kontracepcije sanse za trudnocu su vece.
Je li to istina?

Hvala happy

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Hmmm. Nije happy. To je samo za žene koje inače nemaju ovulacije, pa se nakon prestanka uzimanja znaju zalomiti 2-3.

mimi86

Poštovani, ginekolog mi je propisao antybejbi pilule (zbog akni) 6 mjeseci. Obzirom da sam do tada imala neredovnu menstruaciju, za vrijeme uzimanja tableta uredovila je se. Popila sam zadnju tablu, 28.09.2012. imala zadnju menstruaciju i do danas 11.11.2012. nisam dobila menstruaciju. Planiram odlazak ginekologinji, ali pošto je ona u drugom gradu, čekam neće li "procuriti". Muž i ja planiramo bebu, a navodno kontracepcijske pilule negativno utječu na plod, pa je poželjno pričekati period (par mjecei nakon uzimanja pilula) za trudnoću. ... Udebljala sam se 10 kilograma, pa su mi sve vage ovog svjeta netočne i lažne (moje mišljenje).
Pitanje: Da li sam možda trudna (iako nemam simptome mučnine, apetita...ali zato nemam menstruaciju i zdebljala sam se)?
A ako nisam, kad je najbolje zatrudnijeti (odmah nakon tableta, nakon posjeta ginekologu ili nakon izvjesnog vremena)

p.s. pila sam Belune 35.

Unaprijed hvala.

Nataša Šemnički, dr. med.

mimi86,

napravite test ako nije uslijedilo krvrenje. Obzirom na navedeno potrebno je kod vas učiniti hormonske pretrage i prema nalazima postupiti.
Što se tiče tableta ne trebate čekati sa trudnoćom.

L.p.