Kontracepcija

Progesteroni (Utrogestan) u trudnoći

poloneza123

Poštovani dr. Šakoronja,

od transfera (IVF trudnoća) koristim 3x 200 mg Utrogestana.
Kad sam bila u 15 tj. doktorica mi je smanjila dozu na 2x200 mg u sljedeća 4 tjedna i rekla da ćemo nakon toga, dakle tek od 19. tj., dalje smanjivati (sad ulazim u 17. tj.).
U uputi o lijeku stoji da ako se Utrogestan koristi nakon prvog tromjesečja postoji rizik razvoja nuspojava kod jetre.
Ja sam se nadala da će postupno smanjenje doze lijeka ići u kraćem periodu, jer posteljica je formirana, a nisam imala baš nikakvih tegoba
ili problema zbog kojih bi se eventualno lijek dalje trebao uzimati.

Zato pitam za Vaše mišljenje, jer me zabrinulo što moram uzimati "umjetne" hormone preko već postojećih "prirodnih" hormona. Osim tih rizika za jetru, ima li još kojih?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Slažem se da uopče nije nužno uzimati u ovim tjednima gestagene.
No s obzirom na IVF postupak kolege koje rade vantjelesnu oblodnju sugeriraju uzimanje gestagena cijelu trudnoću.