Kontracepcija

Qlaira

marija007

Poštovani,

Prije dva dana dobila sam tablete Qlaira od ginekologa,no nisam ih počela piti prvi dan mjesečnice,već drugi zbog čega mi je ginekolog rekao da idućih mjesec dana koristim dodatnu zaštitu. Čitajući odgovore na ostala pitanja primjetila sam da Vi spominjete da je tjedan dana dovoljno koristiti dodatnu zaštitu što me malo zbunilo. Koliko vremena treba da bi tablete pružile potpunu zaštitu s obzirom na to da ih nisam počela koristiti od prvog dana mjesečnice?
Hvala lijepa

Nataša Šemnički, dr. med.

marija007,

niskodozažne kontraceptive potrebno je započeti s 1. danom mnestruacije.
Ginekolog vam je iz sigurnosnih razloga savjetovao čitav mjesec što bih vam i ja preporučila.
Preporuke od sedam dana su vezane za drugu problematiku.

L.p.

anna1990

Poštovana doktorice,

Pijem qlaira tablete već petu kutiju. Pilulu svaki dan pijem u 13 h, tj. uzimam ju od 12:50 do 13:30.
Smanjuje li taj raspon uzimanja njezinu kontraceptivnu učinkovitost?

Hvala

Nataša Šemnički, dr. med.

anna1990 ,

ne.

l.p.

aeon:)

poštovani,
pijem Qlairu več nešto više od godinu dana, i nemam nuspojava ni ništa, sve je u najboljem redu,mjesečnice su oskudnije ali normalne i traju oko 2 dana. Samo me zanima, danas trebam počet s novim pakiranjem,a nakon što sam popila drugu crvenu pilulu u prethodnom pakiranju, pa sve do danas (znači neka 3 dana) imam smeđkast iscjedak, znalo mi se to nekoliko puta dešavati ali ne tako oskudno, pa mi je ginekologica uvijek rekla da je to zapravo mjesečnica. A sad me malo ulovila panika, iako sam pila pilule redovito, nisam nikad kasnila 12 sati sa pijenjem, pa dali je to uredu da mi je ovaj mjesec mjesečnicu zamjenio taj smeđkasti iscjedak ili nije?
Hvala.

Nataša Šemnički, dr. med.

aeonhappy,

vjerovatno kao i do sada

l.p.

Skoljka

Poštovani, pijem Qlairu već 6 meseci, i do sada nisam imala problema. Danas mi se desilo da sam na 20.tabletici dobila smedji iscedak. Nemam nikakve bolove. S druge strane, malo sam prehlađena, kašljem i imala sam nisku temperaturu 37.5. Da li to ima neke veze mozda i sta da radim dalje, da li da nastavim da ih pijem?
Hvala unapred!

tiffany

Dobra vecer!
Pijem qlaira pilule vec godinu dana,ali mi se dva put zaredom desilo da nisam dobila mjesecnicu... Desilo mi se prije nekih nedelju ipol da sam dobila probojno krvarenje pa si mislim da zbog toga nisam dobila jos uvijek... Procitala sam u onoj knjizici sto dobijemo sa novim pakungom da je normalno u nekim slucajevima da se ne dobije mjesecnica u odgovarajucem periodu,ali mene ipak plasi cinjenica da ja nisam dobila dva puta zaredom... Jednom sam zaboravila popit pilulu vise od 12 sati pa sam i zbog tog dobila probojno,ali sad ne znam sto je u pitanju... Molim vas,pomozite mi!
Unaprijed zahvalna!

Nataša Šemnički, dr. med.

Skoljka ,

nastavite piti i ako se ponovi potreban vam je ginekološki pregled.

L.p.

Nataša Šemnički, dr. med.

tiffany,

napravite test na trudnoću i ako je negativan nema razloga za brigu.
Ako niste učinili gin kontrolu obavite je.

L.p.

Skoljka

Postovani, jos jedno pitanje. Da li lek defrinol, fervex, coldrex, ili fluimucil, mogu da uticu na smanjenje dejstva pilula?
Hvala unapred!

Nataša Šemnički, dr. med.

Skoljka ,

svajetujte se sa ljekarnikom

l.p.

ankica001

Poštovana doktorice, imam više "problema".
Pijem Qlaira pilule 4 mjeseca, međutim sad sam ustanovila da imam Ešerihiju... Doktor mi je propisao Cefaleksin da pijem 8 dana. Koliko dugo posle terapije trebam koristiti dodatnu zaštitu?
I s obzirom da sam ranije imala odnos bez kondoma sa partnerom (jer koristim tablete), da li to znači automatski da sam je i njemu prenela ? sad
Inače, imam je samo u urinu...
Hvala unapred happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita. Kod partnera također je potrebna antibiotska zaštita.