Kontracepcija

Yasmin i antibiotik

majaanic

Postovani, zbog upale mjehura mi je prepisan antibiotik CEFPROZIL. Uzimam Yasmin i zanima me da li ce taj antibiotik smanjiti kontraceptivnu moc Yasmin tableta.
Puno hvala na odgovoru, Maja

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Neće, kao niti jedan drugi antibiotik.

maca301

A u uputi za Yasmin piše da neki ljekovi poput antibiotika mogu onemogućiti željeno djelovanje oralnog kontraceptiva. ??

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Već sam to objašnjavala, možete pretražiti prethodne postove. Može onemogućiti, ali samo teoretski, npr ako antibiotik izazove proljev i povraćanje. Samo antituberkulotici stvarno smanjuju djelovanje oralne kontracepcije.

andrea

Poštovana, terapija klavax-om je trajala 10 dana (sinoć sam popila zadnju tabletu), postoji li mogućnost da je smanjeno djelovanje yasmin tableta, trebam li koristiti dodatnu zaštitu i koliko dugo?
Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nema ozbiljnih znanstvenih dokaza da bilo koji antibiotik, osim antituberkulotika, smanjuje djelovanje oralne hormoneske kontracepcije. Molim pročitajte prethodne postove - antibiotik je antibiotik, ma kako se on zvao. Ukoliko se svejedno bojite, koristite dva tjedna i kondom i bit će u redu.