Kontracepcija

Yasmin i prvi dani ciklusa

horus

Postovana,
na uputstvu o Yasmin pilulama procitala sam da je pocetak uzimanja pilula izmedju prvog i petog dana ciklusa dopusten ali da tokom prvog ciklusa koristenja tableta preporucuje se primjena dodatne mehanicke metode zastite tokom prvih 7 dana uzimanja lijeka. Danas sam dobila mjesecnicu, prvi put planiram koristiti pilule, a inace sam u vezi na daljinu tako da cu se vidjeti s deckom tek za 24 dana sto znaci tacno kad dobijem sljedecu mjesecnicu. Susret ne mozemo odgoditi zbog obaveza, tako da Vas molim za savjet da mi odgovorite da li je u redu da pocnem uzimati pilule od treceg dana ciklusa, naravno bez primjene mehanicke zastite jer odnose necu imati ovaj mjesec? I da li cu na ovaj nacin biti jednako zasticena od trudnoce kao i da sam pilule pila od prvog dana ciklusa?
Unaprijed hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Možete tako. Ali meni se pametnije čini početi danas, pa odmah na ovu kutiju nastaviti slijedeću, bez pauze i bez krvarenja. To je dozvoljeno i neškodljivo.

horus

Ako sam dobro razumjela to znaci da naredna 42 dana pijem pilule i tek onda napravim pauzu od 7 dana. Onda cu tako i uraditi. Samo mi, molim Vas, jos jednom potvrdite da li sam dobro shvatila Vas savjet. Jos jednom vam se zahvaljujem na odgovoru.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Dobro ste shvatili. To se zove kontinuirano uzimanje kontraceptiva i vani postoje i preparati; krvari se samo svakih 90 dana.