Kontracepcija

Yaz

lisa99

Poštovani, jučer (7.2.) sam dobila menstruaciju i navečer u 20h uzela prvu tabletu yaza. (do sad nisam koristila pilule) danas ujutro sam se probudila sa mučninom i slabošću, te se nakon 3 sata ponovno pojavila mučnina i slabost. ginekologinja mi je rekla ukoliko primjetim da mi yaz ne odgovaraju, da dođem za 3 mjeseca na pregled, u suprotnom za 6 mjeseci na kontrolu. možete li mi reći jesu li mučnina i slabost prolazne nuspojave jer se tijelo privikava na tablete te da pričekam 3 mjeseca, ili da se javim ginekologinji i prije? unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemojte ih dalje uzimati. Postupite po savjetuj svoje ginekologice.

ANICA88

Postovani, nakon sto sam prestala piti yaz pilule imam blage bolove u dojnem dijelu stomaka, vise u jajnicima, a sad i oko 13-og dana nakon mjesecnice imam i blagi smeckasti iscjedak, zanima me jel to uzrok prestanka pijenja pilula, moze li biti trudnoca u pitanju?

pitalica435

Poštovani,

Yaz sam počela piti 14.dan ciklusa s namjerom da odgodim menstruaciju. kako je bilo hitno, nisam se savjetovala se sa svojim ginekologom i uzela sam ga bez recepta. međutim, menstruaciju sam dobila na dan s kojeg sam je htjela odgoditi unatoč pilulama (nisam ih još sve popila, tek sam sredinu prešla). zanima me hoću li, ukoliko ih dalje nastavim normalno piti, i nakon njih prijeđem na novu kutiju, idući mjesec biti zaštićena?i hoće li mi menstracija idući puta doći tek kada popijem cijelu kutiju tableta. test zgrušavanja i posjet ginekologu namjeravam obaviti prvim povratkom u svoj grad, ali nažalost, to sam u mogućnosti tek sljedeći mjesec pa nemam koga drugog pitati..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam, objema.

pitalica435

Poštovani doktore,
možete li molim vas odgovor napisati ovdje jer sam se registrirala preko maila koji nije više postojeći.
hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam tamo gdje ste postavili pitanje. Provrtite malo zadnje postove.

ljub14

poštovani doktore!

zbog pcos-a mi je propisana terapija yaz-om. dobila sam duphoston, pa me zanima nakon 10 dana pijenja duphostona kad počinjem s prvom tableticom yaza? puno vam hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

S prvim danom kad dobijete menstruaciju.

plavi cuperak

Postovani!
U naj kracim crtama imam nekih zdravstvenih problema pa mi je ppropisan neki prah sa 3 odabrana soja bakterije mlecne kiseline nehi lactobacilusi su i ostali sastojci sumaltodekstrin aksorbinska kiselina dali moze utjecat na djelotvornost jaza?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.

succi

Poštovani,
Pijem yaz pilule već tri godine pez pauze. Subota 12.07. je bio 28 dan i tad je popijena 4-ta bijela pilula iz pakovanja. Sljedeci dan nedjelja 13.07. sam popila pilule u 01:00 tj. u jedan sat ujutro. Mjesec prije sam inace uzimala pilule kasno, oko jedanaest navece ili u ponoc. Nastavila sam uzimati pilule u jedanaest sati, u ponoc naredne dane bez propustanja pilula, bez dijareje, povracanja i uzimanja lijekova koji mogu narusiti djelovanje pilula. Zanima me da li zbog uzimanja prve aktivne yaz pilule (u jedan sat ujutro) je zastita od trudnoce smanjena narednih sedam dana. Malo me panika hvata jer bas ove sedmice sam imala tri seksualna odnosa, cetvrtak,petak,subota (17.07.,18.07. i 19.07.) prekinuti snosaj (bez ejakulacije unutra). Iako tehnicki sam pila sve kako treba,zanima me da li zbog uzimanja prve pilule u kasne sate prvi dan je moguca smanjena zastita od trudnoce narednih sedam dana. Napominjem da sam prethodni mjesec isto tako kasno uzimala pilule (jedanaest sati,ponoc). Panika me hvata zbog jedne prethodne nezeljene trudnoce koja je prekinuta abortusom.
Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zaštita nije umanjena. Ne brinite.

ivanaa20

Postovani,
Inace yaz pilule pijem svaki dan u 21:00. Danas sam je zabunom uzela u 12 h popodne jer pijem jos neke tablete pa sam pomijesala. Sta mi je ciniti? Navecer uzeli jos jednu ili uopce ne uzeti? Dali je zastita umanjena?
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navečer još jednu iz rezervnog blistera.

arimse

Postovani,

prvi put sam koristila yaz.
Ranije sam koristila Mikroginon (6mj) i presla prosli mjesec na yaz.
Oko 16-tog dana sam zaboravila tabletu i istu popila kad sam se sjetila (poslje 12h). Ostale tablete sam nastavila piti ( i bijele).

Nakon sto sam popila prvi blister, nisam nastavila sa novim ali nije ni nastupila menstruacija.
Test sam radila prije 3 dana, isti ne negativan.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Doći će menstruacija. Ne brinite.

arijanaZMB

Postovani,pijem pilule svaki dan u 14:30 nekad zaboravim pa popijem oko pola 4 ili 4h.pa me zanima da li je smanjena ucinkovitost...?!i pocela sam da pijem drugo pakovanje a jos uvijek imam osjecaj nadutosti (u stomaku)da li je to normalno??unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umanjuje. Normalno je, nestat će kroz par ciklusa.

plavi cuperak

Postovani.imam alergije na hranu doktor mi je propisao bakterije mljecne kiseline zbog ojacavanja crijevne flore i podizanje imuniteta dali one mogu smanjit djelotvornost kontracepcije sem bakterija mljecnekiseline sadrze i aksorbinsku kiselinu.