Kontracepcija

zaboravljena pilula

code

Poštovani,
godinu i pol pila sam tablete lyndinete 20.Zbog promjene zakona,ginekolog mi je propisao jeftiniji Logest(koji je po sastavu jednak).Posto studiram u inozemstvu,zaboravila sam podici tablete u ljekarni i uzela sam prvu i jednu zakasnjelu(dvije odjednom)tabletu 9 dan nakon pauze.Znači,trebala sam uzeti prvu tabletu u četvrtak-pošto sam zaboravila uzela sam u petak dvije odjednom!U subotu sam uzela redovno!Brine me jedna stvar, u nedjelju sam imala snošaj..dali postoji mogučnost od trudnoće?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće.

stars96

Poštovani, imam 22-je godine, pijem diane 35 već 3 godine, s tim da sam prije 2 mjeseca imala pauzu od mjesec dana zato što nisam stigla uzeti iduću kutiju s pilulama nakon 7-dnevne pauze, pa nije bilo svrhe da ih krenem piti taj mjesec.
Krenila sam nakon tog mjeseca pauze piti bellune 35 od prvog dana menstruacije, zato što mi je ginekologinja rekla da su diane 35 povučene s tržišta zbog cijene, uspjela sam popiti samo jednu tablu sa 21-dnom tabletom belluna, na kraju me ginekologinja opet prebacila na diane zbog toga što se belluna nije moglo naći nigdje u bilo kojoj ljekarni.
Znači nakon pauze od mjesec dana sam popila tablu sa 21-dnom tabletom belluna i nakon pauze od 7 dana sam nastavila sa dianama.
Kako sam krenila s dianama 2. dan pijenja sam dobila proljev zbog hrane, pijem ih u 20 h navečer, a proljev sam dobila oko 12 h, u petak sam imala spolni odnos, i baš na taj dan se potrefilo da sam zaboravila popiti tabletu na vrijeme u 20 h, popila sam ju malo prije 12 h. Inače sam sve tablete popila uredno u 20 h samo sam se u petak zeznila i popila 4 h kasnije.
Koristili smo kondom koji je pukao i on je svršio u mene,
Mene zanima dali to što sam pila prvo bellune jedan mjesec, pa diane drugi jel to moglo utjecati na učinkovitost tableta?
Dali sam ja mogla ostati trudna ako sam taj 2. dan dobila proljev oko 4 h nakon popijene tablete, jel postoji mogučnost da se nije resorbirala pa da se smanjila učinkovitost tableta?
Jel postoji opasnost od trudnoće ako sam u petak petu tabletu popila 4 h kasnije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite, neće doći do trudnoće. Nastavite dalje s redovitim uzimanjem.

stars96

Hvala vam puno.

Postovani, pijem yaz i javljala sam Vam se vec u vezi tablete, popila 24u umjesto petu, a imala sam odnos u toj sedmici, Vi ste mi rekli da uzmem novo pakovanje i bacim bijele. Ja sam isti taj dan otisla kod svog gnekologa, i ona mi je rekla da popijem sve tablete kao sto su u kutiji, znaci bez te 24te, i ja sam poslusala i nisam popila tu tabletu jer je nisam imala, tako da dodje kao da sam je propustla, i nisam imala odnose u medjuvremenu osim u prvoj sedmici.
Ta 24 tableta je trebala biti popijena u srijedu, i do sada kad sam sve u redu pila uvijek dobijem menstruaciju nakon dva dana, tako je i sada bilo, dobila sam menstruaciju u petak, a inace je dobijam u subotu, danas sam popila zadnju bijelu, i nema krvarenja vise.
Zanima me da li sam pogresno postupila sto sam nju poslusala, i da li je moguce da sam trudna iako sam imala menstruaciju? I da li sam zasticena sledeci mjesec? Pocinjem da pijem novo pakovanje sutra ujutro. Nadam se da sam Vam dobro objasnila situaciju.
Zaista Vam se unaprijed zahvaljujem mnogo i izvinjavam zbog dosadjivanja. Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može i tako. Ništa se nije dogodilo. Sutra novi blister, ne trebate imati dodatnu zaštitu. Zaštićena ste.

jecadzoni

Postovani, pijem pilule Novynette vec duze vreme, juce sam zaboravila da popijem tabletu i popila sam je jutros kada sam videla(proslo je vise od 12h) i ovo mi je poslednja nedelja...procitala sam da se ili preida na sedam dana ili ako sam vec popila kao sto jesam da se sa drugim pakovanjem nastavlja odmah posle ovog bez pauye i da ciklus krece tek posle te druge kutije? Je l ce onda biti redovno kao do sada (do sada mi je npr ciklus pocinjao kad zavrsim kutju pa za 4 dana)? I jos jedo pitanje, imala sam odnose pre 2 dana, da li treba da brinem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite do kraja s ovim blisterom i ne radite pauzu te nastavite s novim blisterom.
Neće doći do zrudnoće.

alveola

Pozdrav, ovo mi se u zivotu nije desilo i imam sledece pitanje: pijem Yasmin u kontinuitetu zadnje 4god, a sa povremenim pauzama vec 7 god. Novu kutiju sam trebala zapoceti u nedelju, 8.12. ali sam to nekako potpuno zaboravila. U medjuvremenu sam imala odnos sa ejakulacijom 10.12. i tek sam se danas setila pilila - ne pitajte kako...
Sta sada da radim - sutra ce biti 12-i dan pauze izmedju kutija, tj kasnicu 5 dana sa novom tablom.
Da li da sad pocnem novu kutiju, na koji nacin da ih pijem i kako treba da se ponasam u narednom periodu.
Takodje, da li smem da uzmem pilulu za dan posle (sad se nalazim na polovini 72 sata) - ovo bi me najvise umirilo iskreno i kako ce to medjusobno reagovati.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite pilulu za dan poslije. Ovaj mjesec ne uzimajte pilule.

monika_2013

Uvaženi doktore,

imam jednu malu nedoumicu pa Vas molim za pomoć.
Naime, pijem Yaz tablete vec par mjeseci u 12 sati.
23.11. sam zaboravila popiti tabletu (iz zadnjeg reda) u to vrijeme i sjetila sam se oko 18 sati te je tada i popila, tu noć sam imala odnos (prekinuti snosaj).
30.11. sam dobila menstruaciju ali manje obilnu nego inače i trajala je 4 dana. Dan nakon toga sam opet imala odnos (prekinuti snosaj), dakle 05.12.
11.12. (prije tri dana) sam potpuno zaboravila popiti tabletu u pravo vrijeme pa sam je popila navece oko 23 sata i jučer sam zakasnila neka tri sata. Danas osjecam nadutost u stomaku i blage bolove u donjem dijelu stomaka, nemam bolove u grudima niti mučnine ali već 6-7 dana mi se desi svako drugi dan blaga vrtoglavica. Ne znam šta se dešava.. Da li su ovo možda nuspojave neredovnog pijenja tableta, da li je samo ovulacija u pitanju ili sam možda trudna?

Unaprijed hvala na korisnom odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

darmar

Poštovani,
pijem kontracepcijske pilule već godinu i pol (do prije 2 mjeseca sam pila Lyndinette20, sad Logest). 4. tabletu u prvom tjednu sam uzela sa cca 16 sati kašnjenja. Zanima me da li se razina hormona održava relativno stalnom zato što već dugo koristim hormonalnu kontracepciju pa tih 4 sata više ne znači preveliku brigu? Odnose sam imala 1. i 2. dan uzmanja novog pakiranja tableta. Zaboravljenu sam tabletu, naravno, uzela odmah, nakon tih 16 sati zakašnjenja, te sam jutros normalno uzela sljedeću tabletu po shemi. Da li je potrebna dodatna zaštita u narednih 7 dana i ima li opasnosti od neželjene trudnoće?
Hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita sedam dana. Mala je šansa za trudnoćom.

lora3541

Postovani, imam pitanje. Vec 3 mjeseca pijem yaz pilule i u 3.tjednu dosla mi je uranjena menstruacija na 22.dan. I inace pijem pilule navecer u vremenskom razdoblju od 19 do23 sata. Na 24.dan sam zaboravila popiti pilulu navecer i popila sam je ujutro u 7 ipo. Nastavila sam piti normalno bijele tablete i zapocela s novim blisterom ali sam u medjuvremenu imala nezasticen odnos i sad su me pocetkom novog blistera pocele boliti grudi pa me zanima da li se tu ikako mogla desiti trudnoca?
Hvala na odgovoru! Pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite, ne radi se o trudnoći.

adriatic

pročitala sam i prethodne slučajeve i uputstvo na pakovanju, ali me jednostavno panika uhvatila pa bih voljela da mi potvrdite da li je ovako ispravno:
-pijem Diane 35 od aprila redovno
-pijem ih naveče oko pola 12, ovo mi je zadnja ''tura'' u pakovanju, završavam u subotu, pa je trebala biti sedmica pauze
-juče (ponedjeljak) sam nekako zaboravila da je popijem i vidjela to tek danas (utorak) kad sam trebala popiti pilulu za utorak
-prema uputstvu, popila sam dvije odjednom
-nastavljam do kraja piti normalno??
-nemam sedmicu pauze već uzimam novo pakovanje??
Unaprijed zahvalna i izvinjavam se na smetnji

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je. Do kraja blistera po jednu a onda nema pauze sedam dana već odmah krećete s novim blisterom.

luca-1994

Poštovana doktorice,
Pijem Lyindette30 već skoro godinu dana. Jučer (1.1.) trebala popiti prvu tabletu nakon pauze od 7 dana. Ali pošto mi je ginekolog na godišnjem do 6.1. nisam mogla kupiti kutiju. Zanima me što da radim? Da kupim kutiju 7.1. kad mi je on prepiše i nastavim piti normalno?
Srdačan pozdrav

Nazad
1 ... 16 17 18 19 20 21 ... 38
Naprijed