Rak debelog crijeva

Nalaz kolonoskopije - molimo mišljenje

Grace

Poštovani doktore,
mama je jučer bila na kolonoskopji, nalaz glasi: na 10. cm od anusa infiltrativni, stenozirajući, egzulcerirani proces, koji obuhvaća cijelu cirkumferenciju rektuma - napravi se biopsija. Zbog suženja lumena nije moguće proći u proksimalni dio kolona.
Dg. Epithelioma recti. Noduli haemorrhoidales int.

Dakle čekamo nalaz biopsije ali s obzirom da joj doktorica i nije objasnila o čemu bi se tu točno radilo, ljubazno molimo vaše mišljenje....
možda je potrebno naglasiti da je mama prije 2 mjeseca bila na biokemiji proteina - CEA 1.88 (ne znam da li sam ovo dobro napisala, mislim da se ta pretraga popularno naziva markeri za tumor), tada joj je rečeno da je sve u redu. Prije nekoliko dana napravila je "običnu" pretragu krvi i baš sve vrijednostisu također bile u redu.
Inače, smetnje zbog kojih je krenula na pretrage bili su tragovi krvi u stolici, koji su se u zadnje vrijeme pojačali, drugih smetnji nije imala.

Zahvaljujemo na pomoći!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema opisu radi se o tumoru. Epithelioma je drugi naziv za tumor.Biopsija će točno pokazati o kakvom se tumoru radi. Najvjerojatnije će biti nužna operacija.

Grace

Poštovani,

zahvaljujemo na odgovoru.
Da li je činjenica da je nalaz krvi u redu i postojanje tumora nešto što se češće događa ili se ovdje radi o iznimci,

hvala još jednom.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ne radi se o iznimci. Nalazi krvi se pogoršaju tek kada tumor uđe u uznapredovalu fazu.

Grace

POštovani doktore, hvala puno na objašnjenju.
Molimo samo još jednu pomoć - mama je dobila nalaz biopsije ali doktor kojem se treba javiti je odsutan do petka, pa ako nam prije toga možete pojasniti nalaz bili bismo jako zahvalni.

Nalaz glasi:
Klinička dijagnoza: epithelioma recti
Materijal: biopsija d. crijeva
Patološka dijagnoza: adenokarcinoma

Opis: Materijal je više komadića u kojima se nađu atipične žlijezde obložene atipičnim epitelom

Hvala još jednom!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o karcinomu. Nužan je kirurški zahvat kojim će biti odstranjen dio debelog crijeva na kojem se karcinom nalazi i okolno zdravo tkivo i limfni čvorovi. Nakon operacije i patohistološkog pregleda tiva tumora, debelog crijeva i okolnih limfnih čvorova znati će se kavo je daljnje liječenje potrebno.