Rak debelog crijeva

Hamartomatozni polip duodenuma

peglica

Imam 37 godina i gastroskopijom utvrđenu slijedeću dijagnozu: Hamartomatozni polip duodenuma.
U nekoliko navrata je pokušano otklanjanje polipa, ali svaki put bezuspješno radi samog položaja polipa. Molim savjet za daljnji postupak.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Hamartomi su dobroćudne tvorbe/tumori sastavljeni od tkiva organa u kojem su i nastali ili samo od jednog tkivnog elementa koji se i normalno nalazi u građi tog organa. Najčešće nastaju zbog pogrešeke u razvoju. Vremenom hamartomi postaju veći i tada svojom veličinom znaju prouzročiti tegobe ili komplikacije poput bolova, grčeva, krvarenja, opstrukcije ili čak zapletaja crijeva. Vrlo rijetko, zaparvo, izuzetno uz hamartome se javljaju i zloćudni tumori. Postoji rijetki nasljedni hamartomatozno-polipozni sindrom koji se zove Peutz-Jeghers sindrom. Nasljeđuje se autosomalno dominanto. Karakteriziran je nastankom benignih hamartoznih polipa duž čitavog probavnog trakta, ali najčešće u tankom crijevu i tamnim pigmentiranim mrljama na sluznicama i koži. Pjege su najčešće lokalizirane na rubovima usnica i sluznici ustiju,ali se popavljuju i na koži. Hamartomatozni polipi sami po sebi su dobroćudni, ali uz njih, kod oko 13% osoba s ovim sindromom, nastaju i zloćudni tumori najčešće na želucu i duodenumu, ali i na drugim organima kao što je dojka, testis i gušterača.
Ako vam vaš polip u duodenumu pravi poteškoće ili komplikacije, tada je jedina mogućnost odstranjenja operacija na otvorenom trbuhu. Preporučam vam da se javite kirurgu na pregled i dogovor o daljnjem postupku.