Rak debelog crijeva

Što nakon uklanjanja metastaza na jetri

sajuric

Dobar dan,
Majci je prošle godine uklonjen karcinom debelog crijeva s dijagnozom: adenocarcinoma AC, C2 gradus II. Nakon toga je pola godine išla na kemoterapiju i radioterapiju. Nalazi su poslije bili uredni i odlično se oporavila. Zadnja kontrola je pokazala rast jednog od tumorskih markera pa je poslana na PET/CT. Nalaz:FGD SUVmax=16 u leziji II i III jetre i FDG SUVmax=6,1 u limfnim čvorovima uz celijačnu arteriju. Liječnici u Osijeku su je hitno operirali (jučer) te su prve informacije da je sve uspješno uklonjeno. Sada čekamo što će liječnik reći za dalju terapiju. Molila bih Vas i za Vaše mišljenje o terapiji. Da li bi se uz eventualnu klasičnu terapiju mogla koristiti i imunoterapija (BRM) i što ona podrazumijeva. Što znači angiogena terapija (lijek Sorafenib (Nexavar)) i da li ona ima mjesto u ovom slučaju? Da li postoje neke terapije i izvan odobrenih od strane HZZO-a koje bi mogle biti korisne.
Sa štovanjem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Nakon odstranjenja metastaza iz jetre, a nadam se iz iz ilijačnih limfnih čvorova svakako treba provesti dodatnu kemoterapiju. Ako postoperacijska PET/CT pokaže da nema evidentnih znakova bolesti u organizmu, tada se provodi kemoterapija koja sadržava leukovorim i 5-fluorouracil po Mayo shemi. Ako postoperacijska PET/CT pokaže da su nakon operacije još uvijek prisutne metastaze, tada treba provesti imunokemoterapiju koja sadržava monoklonsko protutijelo bevacizumab("Avastin"blunk, irinotekan("Campto"blunk i također 5-fluorouracil i leukovorin. To je najučinkovitija kombinacija koja se dana primijenjuje u cijelom svijetu i koju i HZZO prizmaje i odobrava.Važno je napomenuti da se kod oko 30% bolesnika kojima su metastaze iz jetre operacijski odstranjene, bolest više nikada ne pojavi.