Rak dojke

Analiza dijagnoze

dario7

DG:
TM mammae l. sin recidivans (Axillae l. sin)
St. post mastectomaim l. sin
St. post KT et Irrad
St. post HR
HR th in tractu

09.04.09 konsultacija - zbog limfedema lijeve ruke.
lo. nalaz: op.reza, axilae palp. uredan
na vrhu axili palpira se manji limfnod ( ilo mozda teteva)
Uraditi kontolni UZ lijeve axilae za mjesec dana.
lokalno - Acidiborci 3% obloge.
drzati ruku u visem stavu
masirati od prstiju prema axili.
Ukljuciti Lodix 1 tab na treci dan.

25.05.09 Kontrolni pregled
Subjektivno bez tegova
objektivno - otok "limfedem lijeve ruke"
UZ kontrolni - Zakljucak - radi se o sekvelema posiradicionog tipa sa hiopstazom duboke venske mreze a bez znakova DVT uz postradicion. limfnostazom.
Th. Bostrombin 1x dnevno.
obloge
masirati od prstiju prema pazuhu
visoki stav ruke
Lodix I/III dan
konsultirati fizijatra radi ev. limfnedrenaze
Kontrola za 3 mj pp i ranije sa istim nalazima
U. op.reta, UZ jetre, axilae i uputnicom.
Aromazin 1x1 tab. nastaviti

Ovo je za moju baku. Kao sto vidite lijeva ruka joj otice. Imala je operaciju ispod pazuha i isla je na kemoterapije. U zadnjih par mjeseci javio se otok cijele lijeve ruke. Doktor joj je preporucio gore navedenu terapiju ali bez efekta. Nije isla fizijatru jos. Da li imate neki prijedlog sta da radi da ta otecenost ruke spadne?
Unaprijed jako zahvalan,

Dario

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Oticanje ruke, limfedem, česta je pojava nakon operacije raka dojke. Posljedica je presjecanja limfnih žila u pazuhu prilikom vađenja limfnih čvorova iz pazuha. Najbolji način liječenja limfedema je fizikalna terapija. Prema tome bolesnica svakako treba posjetiti fizijatra kojiće joj odrediti fizikalnu terapiju.