Rak dojke

Analiza ER PgR i HER-2

visibaba

Dob 71godina.Zbog malignog pleuralnog izljeva nije dužena obrada već je izvršena evauacija 3500 ml lagano zamućenog sadržaja i primljen je odmah prvi ciklus kemoterapije po FEC protokolu.Nakon četiri ciklusa kemoterapije po FEC protokolu izvršena mastektomija desne dojke i limfnih čvorova.
Dijagnoza:PHD carcinoma ductale inv. Ca metastaticum lymphonodorum 8/13. Prije prve kemoterapije nije izvršena biopsija već nakon četiri ciklusa kemoterapije po FEC protokolu. Patohistološki nalaz: zbog primljenih kemoterapija precizna graduacija tumora i pTNM nije moguća. Nalaz biopsije: Imunohistokemijski tumorsko tkivo pokazuje ekspresiju ER i PR na oko 10% tumorskih stanica u slabom intenzitetu boje, proliferacijski indeks je manji od 10%.HER-2/neu je negativan.Da li je moguće da je zbog primljenih kemoterapija nalaz biopsije HER-2/neu iskrivljen( negativan) i da li se može analizom ER PgR i HER-2 iz metastatskih axilarnih limfnih čvorova dobiti drugačiji nalaz biopsije od gore opisanog. Mislim na mogućnost liječenja Herceptinom obzirom da primljene kemoterapije:FEC, Taxol, Femara zbog učestalih pleuralnih izljeva i porasti markera CA 15-3 do 470 nisu bile djelotvorne.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Uslijed kemoterapije mogu se promijeniti neke karakteristike tumora kao što su veličina, proliferacijski indks, stupanj diferencijacije, znatno rijeđe status hormonskih receptora(ER i PR) ali ne i status HER-2. Također nalaz HER-2 u primarnom tumoru i metastazama u limfnim čvorovima poklapa se u vrlo visokom postotku slučajeva. Zbog toga, od liječenja Herceptin-om u ovom bi slučaju bilo malo koristi. Na žalost, metastatski karcinom dojke, a u ovom slučaju radilo se o metastatskom tumoru od samog početka liječenja, moguće je samo izuzetno izliječeti. Uglavmom se postižu kraća ili dulja zaliječenja, nakon kojih uvijek dolazi do ponovnog pogoršanja. U ovom se slučaju radi i o takozvanom trostruko negativnom tumoru(HER-2 negativan i ER i PR slabo pozitivni, praktično negativni) koji je vrlo rezistentan na bilo kakvo liječenje i ima lošu prognozu. Kod takvih tumora koji puta se određeni uspjeh postiže liječenjem citostatikom cisplatinom u kombinaciji s nekim drugim citostatikom, često etopozidom. Međutim ti citostatici imaju vrlo snažne toksične nuspojave i u starijoj dobi se vrlo loše podnose.