Rak dojke

nalaz

silvija_

molim da mi se objasni ovaj nalazbig-smileg:Ca mammae sin. Stadij:C50.5 Op:Biopsio prob. Sermentectomio mammae sin.cum diss.axillae PHD:CDI gr. II Sine meta.axillae 0/21 T1NOMO pT-16mm ER 100%tm stanica PR 100%tm stanica HER-2 0 Lok. status-na granici lat. kvadranata lijeve dojke tvrda,neoštro ogranićena rezistencija promjera 1cm ostali nalaz dojke i aksila uredan.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o manjem srednje zloćudnom i hormonski visoko ovisnom tumoru u stadiju I, dakle početnom stadiju. Prognoza je vrlo dobro. Prosječno 5-godišnje preživljene bolesnica u ovom stadiju bolesti je oko 95%. Biti će potrebno provesti zračenje dojke da bi se spriječio lokallni recidiv tumora u dojci i dodanu hormonoterapiju u trajanju od 5 godina da bi se još više smanjila vjerojatnost pojave metastaza. Vrsta hormonoterapije ovisi o mesnstrualnom stadiju, to jest dali se bolesnica nalazu u premenopauzi ili postmenopauzi.