Rak dojke

ca lobulare in situ

silvija61

dana 04.02.2008. operirala sam tumor na lijevoj dojci.
Dg: ca mammae lat.sin.
04.02.2008. Mastectomija lat.sin
PHD. Ca lobulare in situ et lobulare inv.mammae. Meta lymphonodorum
ER. 230 Pr:150 Her2/neu:+ Ki 67: 13%
Iz PHD-a: tumor ukupne veličine 3,2cm. U aksili 5/13

Nakon operacije prošla sam šest ciklusa kemoterapije i 25 zračenja.
Budući je tumor hormonski ovisan, uvedene su mi NOLVADEX tablete koje moram uzimati narednih pet godina.
Imam 48 god. i zadnju menstruaciju sam imala 07.01.2008. , što znači da sam u promjeni, pa stoga nisam morala na kastraciju jajnika.

Dana 13.07.2009. bila sam na kontroli. Markeri su dobri, na jetri imam hemagiom i drugi organi su u redu. Dobro se osjećam i za sada nemam nekih zdravstvenih problema.
Međutim, na ginekološkom pregledu ustanovljeno je da je došlo do zadebljanja maternice, vjerojatno zbog NOLVADEXA.
Molila sam da mi promijene tablete, ali moj onkolog to odbija i tvrdi da sam premlada za ARIMIDEX ili sl.
(zato sada moram na kiretažu), i da nolvadex moram uzimati barem dvije godine.
Poštovani doktore Tomek, upravo zbog toga Vam se i obraćam i moliim Vaše mišljenje: da li da ostanem pri NOLVADEXU ili trebam uzimati nešto drugo?

Unaprijed zahvalna

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaš je onkolog u pravu. Arimidex ili druge inhibitore aromataze mogu uzimati samo žene koje su sigurno u postmenopauzi, a to znači dvije do tri godine nakon posljednje menstruacije. Prij tog roka Arimidex bi mogao biti štetan, to jest mogao bi potaknuti eventualno preostale vitalne jajne stanice u vašim jajnicima na rast i izlučivanje estrogena.