Rak dojke

Liječenje i praćenje atipične duktalne hiperplazije

zorkoa

Poštovani profesore,
imam 47 godina: 1 trudnoća (u 28.g.), 1 dijete, prva menstruacija s 12 godina. Prije 6 g. ugrađena mi je spirala Mirena i od tada nemam menstruacije.
Najbliži rod: majka, sestra i 3 tete nemaju rak dojke. Majčinoj sestrični je otkriven karcinom dojke u dobi 70 godina i od toga je brzo umrla.

Imam male žljezdaste grudaste dojke koje dobro poznajem, redovito pregledavam i kontroliram ultrazvukom zbog fibrocistične sitnozrnaste mastopatije,
a unatrag par godina svake 2 godine obavim i mamografiju.

Unatoč tome 12.08.2009. iznenadio me spontani krvavi iscjedak iz desne dojke.
Uzet je bris (3 dana zaredom). Citološki nalaz: temeljito sumnjiv na atipični papilom ili intraduktalnu neoplazmu.
Učinjena mamografija. Nije otkriveno žarište.
Liječnik mi je objasnio problem "guste" dojke, pa je nalaz mamografije dopunio ultrazvukom, no žarišne lezije nije mogao pronaći.
Ni klinički pregled ne otkriva žarište.
Zatim je učinjen MR (kontrastni i postkontrastni) koji otkriva 5 mm veliku hiperaktivnu zonu odmah ispod bradavice.

Istog dana dodatno je učinjena galaktografija koja nije uspjela ( nakon aplikacije katetera- stop na 5 mm od površine kože,
a nakon forsirane aplikacije -ekstravazacija).
Nakon 5 dana učinjena je otvorena kirurška biopsija dojke da se dobije PHD, a CISH nalaz patologa je slijedeći:

Primljen je nepravilni komad mastoopatičnog parenhima dojke koji mjeri 4X2X1 cm u kojem se na prerezu makroskopski vidi samo mast i mastopatično vezivo.
Histološki se vidi slika proliferativne fibrocistične bolesti dojke s duktusima koji pokazuju ravnu atipiju epitela,
mjestimice atipičnu duktalnu hiperplaziju i nešto intraduktalne papilomatoze. U pregledanim rezovima nigdje nije nađeno jasnog zloćudnog tumorskog tkiva.

Postavljena dijagnoza: ADH, ne treba liječiti, samo kontrola.
Preporučena mi je kontrola kod kirurga 3 mjeseca nakon operacije, a zatim svaka 3 mjeseca UZV, a 1 put godišnje mamografija,
te također klinički pregledi kod kirurga.

Zabrinuta sam hoće li to biti dovoljno jer niti jedna od tih pretraga ovaj puta nije otkrila žarište koje je izazvalo spontani krvavi iscjedak.
Tek je kontrastnom i postkontrastnom MR pronađeno sumnjivo žarište, no nije bilo sigurno da li je promjena benigna ili maligna.

Čitala sam u Vašim odgovorima na forumu o 4-5 puta povećanom riziku za rak dojke kod pacijentica koje imaju takav histološki nalaz,
a i liječnik me na to ozbiljno upozorio i tražio redovite kontrole, pa ih namjeravam i provoditi.

Moje dvojbe su slijedeće:
- da li kontrolu provoditi i s MR i koliko često?
- da li osim navednih kontrola trebam nadzor onkologa?
- rečeno mi je da se ne trebam ničime liječiti jer ADH je sada odstranjena i treba samo daljnje praćenje a ne lijek?
- da li postoji UZV aparat koji sigurno može detektirati žarište bolesti i u kojoj bolnici?
- da li trebam raditi neke krvne ili druge pretrage?
- kod kojeg specijaliste treba raditi klinički pregled dojki?

Unaprijed hvala na odgovoru,
Lijep pozdrav

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod bolesnica s jednom dokazanom ADH zaista postoji povećan rizika za nastanak raka dojke. Rizika je sada kod vas oko 6-7%. Način praćenja koji vam je predložen je uobičajen i dovoljno učinkovit. Mamografske snimke se po popotrebi dopunjuju ultrazvučnim pregledom. Ne postoji ultrazvučni aparat koji bi mogao sa 100%-tnom sigurnošću detektirati sve tvorbe u dojci. MR se prate žene koje imaju značajno viši rizika za nastanak raka dojke od vašeg, uglavnom žene koje su nosioci BRCA1 ili BRCA2 mutiranog gena. MR dojki je moguće i kod vas učiniti svake druge ili treće godine, ali tek nakon mamografije. Nema nikavih laboratorijskih pretraga(nalaza krvi) koji bi mogli otkriti rak dojke u ranoj fazi. Pokazano je da lijekovi tamoksifen("Novadex"blunk ili raloksifen("Evista"blunk smanjuju učestalost nastanka raka dojke kod žena s povećanim rizikom ako se uzimaju najmanje 5 godina. U tom slučaju bi trebali odstraniti Mirena spiralu.