Rak dojke

CA MAMMAE L. DEX. T1NOM

marijstima

Imam 68 god. i preboljela 2 moždana udara i 2 operacije mozga zbog aneurizme. Posljedično imam povremene epi atake (3-4 puta godišnje) uz redovito korištenje terapije. U 2. mj. operirala sam karcinom dojke s dijagnozom:
Quadrantectomia cum ev. axillae l. dex.
PHD: Ca ductale invasivum G III
Axila 0/6 l.č.
Er: 0 Pr:0
Her-2/neu:0
Ki 67: 30%
Tumor promjera 0,5 cm, limfni čvorovi pokazuju reaktivne promjene. Napomena: tumor otkriven između 2 redovite mamografije u godinu dana.
UZV gornjeg abdomena bez znakova sekundarizama, slijedi scintigrafija. Ca 15-3 je 28 nakon operacije, prošlo proljeće 26. Ordinira se VI ciklusa PKT po protokolu CMF zatim RT.
I ciklus: 5 Fu 500 mg, Endoxan 600 mg, MTX 50 mg uz premedikaciju: reglan, dexamethason i normabel.
Relativno se dobro osjećam, molim Vaše mišljenje i prognozu te me interesira znači li PKT palijativnu kemoterapiju što smatram da baš i nije dobro. Zabrinuta sam. Mogu li si nekako i sama pomoći (prehrana, dodaci i sl.) Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

PKT znači polikemoterapija, dakle kemoterapija u kojij se kombinira više citostatika, u vašem slučaju 3. Preporučeno liječenje je odgovarajuće za vašu bolest, dob i komorbiditet, to jest ostale bolesti od kojih bolujete. Jedino mi se čini da su doze lijekova preniske, ukoliko niste izuzetno sitne građe i niske tjelesne težine.

marijstima

U II ciklusu ordinirano je 5 Fu 750 mg, sve ostalo isto. 4. dan jaka žeđ s osjećajem knedle u grlu i teškog gutanja.
Scintigrafija: intenzivnije nakupljanje u oba koksofemuralna zgloba, u području lijevog koljena i lijeve temoroparijetalne kosti, posljedično učinjenom operativnom zahvatu mozga te upalno degeneracijskim promjenama. Psihički me jako opterećuje pomisao na još 4 ciklusa kemoterapije.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Obzirom da se kod vas radi o hormono-neovisnom tumoru nema alternativne mogućnosti liječenja.