Rak dojke

ca mammae lat.sin

mancika

Mama ima 67g.,10.03. je učinjena ekstirpacija tumora iz lijeve dojke, te se učini modificirana radikalna mastektomija.PHD nalaz glasi CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE(G1).Tumorske stanice pokazuju do 2 mitoze na 10 VVP.MJestimice se u tubulima obloženim tumorskim stanicama vide mikrok alcifikati.Imunohistokemijski tumorske stanice pokazuju izrazito pozitivnu reakciju na estrogen (+++), te izrazito pozitivnu rakciju na progesteron (+++), dok je reakcija na Her2 negativan.
1. Primljena je dojka te se histološki u pregledanom tkivu iz okoline tumorske lože nalaze područja sa cistično dilatiranim kanalićima od kojih su neki obloženi duktalnim epitelom koji pokazuje blažu do umjerenu hiperplaziju, a neki apokrinim stanicama.Također se nslaze i manja područja intraduktalne papilomatoze.Tumorskog tkiva se u pregledanim uzorcima dojke te u pregledanim preparatima mamile ne nalazi.
2. Primljen je uzorak masnog tkiva dojke i aksile vel. 9x7x2cm iz kojih se izoliraju 3 limfna čvora promjera do 0.5cm koji su svi histološki uredna izgleda.
3. CARCINOMA METASTATICUM LYMPHONODORUM; primljeni su uzorci masnog tkiva iz kojih se izolira 14 limfnih čvorova od kojih su 3 infiltrirana tumorskim tkivom, preostalih 11 je uredna izgleda i u njima se tumor ne nalaz
Primila je već dvije kemoterapije.
Molim vas za mišljenje i daljnju terapiju. Unaprijed hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o karcinomu dojke s metastazama zahvaćenim limfnim čvorovima u pazuhu, dakle o kliničkom stadiju II. Prosjećno 5-godišnje preživljenje u tom stadiju je oko 75%-80%%. Međutim, zbog metastaza u pazušne limfne čvorove rizik je ipak povećan te je zbog toga preporučeno i započeto liječenje kemoterapijom. Nakon završetka kemoterapije liječenje će biti nastavljeno adjuvantnom hormonoterapijom u trajanju od najmanje 5 godina. Na taj način, izgledi vaše majke će biti značajno povećani.

mancika

Hvala Vam doktore na brzom odgovoru!
Danas je majka bila u Zagrebu na institutu, te su joj rekli da će morati na zračenje ( 25 radnih dana ) poslije 6 ciklusa kemoterapije.Pa me zanima da li je to uobičajen proces ili se tumor toliko matastazirao da nije moguće uništiti samo kemoterapijom?!
Hvala Vam

Sean

Imam 38 godina i do sada, izuzev prelezanih djecijih bolesti, sam bolovala samo od upale grla i gripe, ali... Prije 5.5 god. pojavila se displasticna promjena (desna dojka), koja je punktirana (nalaz OK) i zbog koje sam redovno isla na kontrole. U julu 2007. mi je radjena mamografija, zbog nove promjene, i bila je OK. Medjutim, nakon prelezane gripe, u januaru 2008. god. mi se javljaju tegobe. Nakon obavljenih pretraga (gastroskopija i kolonoskopija su OK, nalaz ginekologa uredan, RTG pluca i scintrigrafija kostiju su b.o., Tu markeri: CEA 9.57ng/ml, CA19-9 72.43U/ml, CA15-3 177.82U/ml prelaze gornji limit) postavljena je klinicka dijagnoza Neo mammae l.dex. cum meta in lgl. axillae l. dex. et meta in hepate multifocales. St. post biopsiam Tu mammae dex. Histoloski nalaz i dijagnoza: Tumor najvecim dijelom pokazuje arhitekturu in situ lezije, DCIS preko 10 duktusa komedo podtip gradusa krupne celije; manji dio infiltrativni lobularni tip sa slabom dezmoplazijom.
Ca lobullare inv. GR III, NGR II + DCIS Comedo (10 duktus)
ER - 10%+ PGR - 5%+
HER2: oko 30% celija lobularnog kancera pokazuje intenzivnu membransku pozitivnost od 3+, situ komponente takodje 3+.
Lijecenje sam zapocela sistemskom HT (Taxotere) u kombinaciji sa monoklonskim antitijelom (Herceptin) uz odgovarajucu premedikaciju i hidraciju; za sada prosla tri ciklusa terapija i spremam se za cetvrti, pa cu sa novim rezultatima ponovo na konzilijum.
Zeljela bih cuti i Vase misljenje o mojoj dijagnozi.
Hvala.