Rak dojke

Ca mammae sin multifocal.

zagrebiensis

Mama je 1951. godište i na mamografu su uočene ciste veličine 4*3 mm i 8*5 mm u istoj dojci nakon čega je poslana na UZV i da napravi TM markere. Zatim je postavljena dijagnoza C500 Bradavica i areola (Carcinoma mamae sin. C 50.1) te je učinjeno BIOPSIO EX. TEMORE.; QUADRANTECTOMIA (GLK) MAMAE SIN. CUM EVACUATIO AXILLAE SIN. DRAINAGE NO II, pri čemu su odstranjena 2 tumora 1,1 i 1 cm s tim da su aksile bez tumornih stanica. Nakon analize postavljena je dijagnoza: Ca mammae sin multifocal. T4 N0M; PHD: Ca ductale inv. G II; Er: u 50% st. u jakom intenzitetu; Pr: u 10% st. u jakom intenzitetu; Her2/neu: neg.; Ki 67: neg.; Ca 15-3:25. Nakon učinjene mastektomije, primila je prvu turu kemoterapije (Epirubicin 100 mg, Endoxan 600 mg i5Fu a 750 mg uz premedikaciju Reglan i Dexamethason amp.). Kako je utvrđeno da je tumor hormonski ovisan, preporučeno je da što prije odstrani intrauterini uložak (Mirena). Mijenja li se sastav kemoterapije tijekom liječenja i treba li ići i na zračenje? Molio bih Vas za mišljenje i prognozu.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema podacima koje ste naveli, kod vaše se majke radi o kliničkom stadiju IIIB prema TNM sustavu klasificiranja uznapredovalosti tumora dojke. Prosječno 5-godišnje preživljenje u tom stadiju je 42%-50%. Prema tome, kod vaše je majke nužno provesti dodatno liječenje kemoterapijom koja sadržava antracikline i hormonoterapijom kao što joj je već određeno i započeto. Takvo liječenje će joj izglede za dugogodišnje preživljenje(izliječenje) povećati za oko 15%. Također, obzirom da se radilo o T4, dakle tumoru koji je zahvatio kožu, postoji i dosta velika opasnost od lokalnog recidiva. Zbog toga bi bilo dobro da se provede i lokoregionalna adjuvantna radioterapija/zračenje. Međutim, doze kemoterapije koje su određene vašoj majci čine mi se preniske. Doze kemoterapije prema FEC protokolu iznose: 5-Fluorouracil 600 mg/m2; Epirubicin 90-100 mg/m2 i Endoksan 600 mg/m2. m2 označava tjelesnu površinu. Prosječna ženska osoba visine 165 cm i težine 65 kg ima 1,72 m2 tjelesne površine. Prema tome doza epirubicina bi trebala iznositi 170 mg, a doza Endoxana i 5-Fluorouracila 1032, odnosno 1000 mg.