Rak dojke

Carcinoma ductale invasivum

milanka

Puno vam hvala na odgovoru, bas ste me obradili odgovorem. Vollela bih jo s samo da vas pitam nesto u vezi mene, posto je moja mama eto operisana od karcinoma dojke citala sam da i ja kao njena cerka spadam u rizicnu grupu pa bi trebala da cesce idem na kontrole. Zelim da vas pitam dali mogu da idem na kontrolu sada posto dojim bebu, dali bi to valjalo zbog bebe, i na koliko godina treba da pocnem sa mamografijom, sada u decembru sam napunila 34 godina. Jos jednom, puno vam hvala.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ako nije bilo drugih slučajeva raka dojke kod bliskih rođakinja, vi nemate nšta veći rizik nastanka raka dojke negoli ostale žene. Rizik pojave raka dojke u žena do 39. godine iznosi svega 0.5%. U fazi laktacije nije moguće obavljati niti ultrazvuk dojke niti mamaografiju budući zbog promijenjenog tkiva dojki te pretrage ne bi dale pouzdane rezultate. Prema najvišim standardima(SAD) kod žena s prosječnim rizikom, a vi spadate u skupinu, prvu se mamografiju preporuča učiniti tek nakon 40 godina života.