Rak dojke

CARCINOMA MICROMETASTATICUM LYMPHONODI "SENTINEL" pN1mi

TITI

Poštovani,
mami mi je dijagnosticiran karcinom dojke u kolovozu 2009. god.
20.08.09. je operirana i nakon operacije dobili smo sljedeće nalaze :

UPUTNA DIJAGNOZA :
Tm mammae lateris sinistri
Materijal : tumorozno tkivo lijeve dojke

MAKROSKOPSKI OPIS:
Kao IO biopsija primljen je isječak lijeve dojke 7.5x6.5x3.5 cm, orijentiran na shemi i označen koncima, sa isječkom kože veličine 5x2 cm. Centralno u isječku nalazi se tumor makroskopskog promjera 1.9 cm, čvrste konzistencije.
Resekcijski rubovi preparata se oboje tušem i tkivo se preuzme serijski.

Nalaz smrznutog reza lobiopsije : Invazivni karcinom.

MIKROSKOPSKI OPIS:

Histološki tip invazivnog karcinoma : duktalni invazivni karcinom, tip bez drugih oznaka ( E - cadherin pozitivan )
histološki gradus: I (tubuli 2+ polimorfija 2+ mitoze 1-5/10VVp ) G I

Histološki tip in situ karcinoma : solidni
opseg : manje od 5 %
Veličina cjelokupnog tumora : 2.1 cm
proširenost invazivnog karcinoma : 2.1 cm
Nekroza :
u invazivnoj komponenti : ne
u in situ karcinomu : ne
Kalcifikati : da
u invazivno komponenti : da
u in situ karcinomu : da
Limfovaskularna invazija : ne
Perineuralna invazija : ne
Zahvaćenost kože : ne
Zahvaćenost fascije : ne
Rubovi resekcije :
najbliži rub : invazivni karcinom se nalazi na 8 mm od stražnjeg ruba

ER ( Allred skor/5+3 : 8=od 6-8 snažno pozitivno
PR ( Allred skor/4+2 : 6=od 6-8 snažno pozitivno
HER-2 : Negativno ( 0 ) u 100% stanica.
Ekspresija HER2 u tumoru je negativna.
Ki67 : Oko 0,7 % tumorskih stanica eksprimira Ki - 67. Radi se o neoplazmi s niskom proliferativnom aktivnosti.

Okolina tumora :
benigne lezije: kolumnarna promjena,
epitelna proliferacija: fibrocistična promjena s umjerenom proliferacijom epitela bez atipije

DG : CARCINOMA DUCTALE INVASIVUM MAMMAE SINISTRAE -pT2

MKB-10
C50 Zloćudna novotvorina dojke
C50.4 Gornji vanjski četverokut dojke
M8500/2 Intraduktalni karcinom, neinfiltrirajući BPO
M8500/3 Infiltrirajući duktalni karcinom ( C50. - )

i još jedan nalaz :

UPUTNA DIJAGNOZA :
Tm mammae lateris sinistri, SLN
Materijal : masno tkivo s limfnim čvorom

MAKROSKOPSKI OPIS :
Kao IO biopsija primljeno je masno tkivo iz kojega se izolira limfni čvor promjera 1.4 cm označen kao sentinel.
Čvor se prereže te se središnji dio smrzne i interpretira kao IO biopsija.

Nalaz smrznutog reza : u limfnom čvoru nema metastaze tumora te se proslijeđuje na obradu po protokolu za sentinel.

MIKROSKOPSKI OPIS :
Histološki se verificira limfni čvor koji se serijski nareže i oboji HE te imunohistokemijski sa PANCK ( MNF 116 )
prema protokolu za sentinel limfne čvorove i u njemu se nalazi tumorski ifiltrat najvećeg promjera 0,91 mm što odgovara mikrometastazi.

DG : CARCINOMA MICROMETASTATICUM LYMPHONODI " SENTINEL " pN1mi

MKB-10
C77 Sekundarne i nespecificirane zloćudne novotvorine limfnih čvorova
C77.3 Aksilarni i limfni čvorovi ruke

Nakon što su stigla ova dva nalaza odmah je operirana drugi puta tj. 09.09.09.
Nakon te druge operacije stigao je sljedeći nalaz :

UPUTNA DIJAGNOZA:
St.post quadrantectomiam mammae I. sin. et SLNB
Micrometastasis lymphonodi "sentinel"

MAKROSKOPSKI OPIS :
Primljeni materijal je "masno tkivo lijeve aksile"veličine 10 x 6 x 2.5 cm orijentirano na shemi iz kojeg se izolira 6 čvorova promjera od 0,7 do 1.5 cm.

MIKROSKOPSKI OPIS :
Histološki se verificira 6 limfnih čvorova bez tumorskog infiltrata u kojima se vidi naglašena sinus histiocitoza te zastojne krvne žile dok se tumorskog tkiva u limfnim čvorovima ne nalazi.

DG: STATUS POST OPERATIONEM PROPTER CARCINOMA MAMMAE SINISTRAE LYMPHONODI SINE MATASTASIBUS

MKB-10
C50.4 Gornji vanjski četverokut dojke

Danas smo posjetili onkologa i rečeno nam je da mora obaviti kemoterapiju ( 6 ciklusa - FEC protokol )
nakon toga zračenje i narednih 10 godina lijekovi ( hormonalna terapija )
Mama je rođena 1947 god.

Molim Vas da mi pojasnite njenu situaciju, kakve su prognoze s takvom dijagnozom i dali je ovakav daljni tijek liječenja u redu (kemo,zračenje.. )

Unaprijed hvala,
zabrinuta kćer

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Niste naveli dob vaše majke, ali pretpostavljam da se radi o starijoj ženi i sve što ću vam navesti odnosi se na žene starije od 60 godina. Kod vaše majke se radi o vrlo nisko zloćudnom, nisko proliferativnom i visoko hormonski ovisnom tumoru velićine 21 mm što se klasificira kao T2. U pazušnim limfnim čvorovima nađene su samo mikrometastaze u jednom limfnom čvoru. Bolesnice s mikrometastazama u samo jednom limfnom čvoru imaju jednaku prognozu kao i one s nezahvaćenim limfnim čvorovima to jest N0. Prema tome kod vaše se majke rati o T2 N0 što je klininički stadi IIa. Izgledi vaše majke za preživljenje od 10 i više godina bez ikakvog liječenja su oko 86%. Ako se provede samo dodatno hormonsko liječenje izgledi vaše majke se povećavaju za dodatnih 2,7%. Ako se provede i kemoterapija po shemi FEC izgledi se povećavaju za daljnjig samo 1,7%. Obzirom da se kod vaše majke radi o izrazito niskoproliferativnom tumoru(Ki67 0,7%) vrlo su mali izgledi, zapravo nikakvi da bi kemoterapija mogla imati ikakav koristan učinak. Mišljenja sam da je kod vaše majke dovoljno provesti dodatno/adjuvantno liječenje hormonoterapijom aromataza inhibitorom, recimo Arimidex-om. Naravno potrebno je provesti i radioterapiju dojke i okolnih limfnih čvorova da bi se sprječio lokalni recidiv.