Rak dojke

cista

Poštovani,

Radi se o osobi staroj 65 godina koja je prije 2,5 godine operirala karcinom pri čemu je lijeva dojka odstranjena. Nakon zračenja i kemoterapije od lijekova uzima Arimidex. Svi nalazi su u redu, međutim na zadnjem ginekološkom pregledu, ultrazvukom je utvrđena cista na lijevom jajniku (L.J. 31x26 mm, tankih stijenki, bez detektabilnog protoka; D.J. 21x13 mm; Uterus - AVF, 60x28x48 mm; Endometrij 1,4 mm). Zanima nas da li je potrebno odstraniti cistu, odnosno jajnike ili ne, pošto su mišljenja ginekologa različita?

Hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ciste na jajniku bez detektabilnog protoka uglavnom nisu zloćudni tumori, tako da u ovom trenutku operacija nije nužna. Potrebno je međutim daljnje pomno praćenje i kontrole ginekologa. Kod bolesnica koje su imale karcinom dojke i karcinomi jajanika se javljaju nešto češće nego kod ostalih, zdravih žena, a moguće su i metastaze karcinoma dojke na jajnike.