Rak dojke

da li je neophodna kastracija

nenada

Dijagnoza<Ca lobulare gll mammae G II , Notingham score 6 (T2P2M2). Radjena radikalna mastektomija sa disekcijom aksile. U preostalom tkivu dojke nije nadjena rezidua tumora . Lymphadenitis reactiva sine metastasibus ( 0/5).
Odredjena terapija Nolvadexom i hirurska kastracija. Tumor je hormon zavistan, CISH je negativan.
Molim vase misljneje o predlozenoj terapiji. Imam 43 godine i nisam u menopauzi.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kastracija nije nužna, ali se njome značajno povećavaju izgledi za izliječenje.

nenada

Puno hvala na odgovoru, no mene zaista zanima da li smatrate da je predlozena terapija dovoljna za izlecenje? Kakvi su moji izgledi?

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Niste naveli veličinu tumora u centimetrima, a to je bitan čimbenik za određivanje prognoze i najboljeg daljnjeg liječenja.

nenada

u izvestaju o rezultatu klinicko patoloskog pregleda stoji da je tumorski cvor precnika 2 cm delimicno prekriven masnim tkivom, na preseku krte kon.sivo belicaste boje. Carcinoma lobulare infiltrativum mammae G II Nottigham scor 6 ( T2 P2 M2) pt2. Ivice resekcije slobodne. Bila sam protiv radikalne mastektomije, ali sam prezasicena vestima o negativnim posledicama ovakve bolesti i eventualnim recidivima pristala na takav zahvat. Sada jos i kastracija... Htela bih cuti vase misljenje o predlozenoj terapiji ( Nolvadex vec uzimam) i mogucnosti izlecenja.
Unapred hvala na odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaši su izgledi da preživite najmanje 10 godin i dulje oko 91% bez ikakavog liječenja. Uz hromonoterapiju to jest kastraciju i Nolvadex ti se izgledi povećavaju za daljnjih 2,5%. Ako bist primili i kemoetrapiju koja sadržava Adriamicin izglledi bi se povećali za još oko 2,2,%. Prema tome ostaje oko 5% opasnosti da bi se rak dojke mogao vratiti i ta se opasnost današnjim metodama liječenja neda više smanjiti.

nenada

Zahvaljujem na prethodnim odgovorima. Na kontrolnom pregledu u drugoj dojci u samom subkutisu videla se ovalno jasno ogranicena lezija, lako lobulirala, promera 8.9 mm, na CD ne pokazuje pojacanu vaskularizaciju, ehografski je benignih karakteristika.
Poucena losim iskustvom o kojem sam vec pisala pomisljam da nije u pitanju recidiv. Je li potrebno javiti se hirurgu? Molim za vase misljenje.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Svakako se javite kirurgu. Prema opisu, najvjerojatnije se radi o benignoj tvorbi, ali jedini način da se sa sigurnošću utvrdi o čemu se radi je biopsija/odstranjivanje tvorbe i patohistološki pregled. Kod žena koje su već imale rak dojke, češća je i pojava tumora u drugoj dojci.

nenada

postovani doktore, htela bih da mi odgovorite na pitanje kakve ja posledice mogu imati ako prekinem sekundarnu hormonoterapiju FEMAROM jer mi ista izaziva mucninu, poremecaje u koncentraciji i pospanost...Nolvadex sam prestala uzimati zbog zadebljanog endometrijuma.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Na to pitanje sam vam već odgovorio kada sam vam naveo da se uzimanjem Nolvadex-a, a Femara je zamjena za Nolvadex, izgledi povećavaju 2,5%. Prema tome, ako prestanete uzimati Femaru, izgledi će biti manji za tih 2,5%