Rak dojke

dojke i kontracepcija

horus

Postovani,
interesira me Vase misljenje o utjecaju kontracepcijskih pilula na dojke. Da li i u kolikoj mjeri postoji? Da li je nuzno negativan?
Unaprijed hvala.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kada pitatae o "utjecaju kontracepcijskih pilula na dojke", pretpostavljam da mislite da li one utječu na povećanje rizika za nastanak raka dojke. Navesti ću vam činjenice koje su do sada o tom problemu poznate. Istraživanja su pokazala da utjecaj postoji. Kod mlađih žena, unutar prvih deset godina nakon prestanka uzimanja oralne kontracepcije, rizik nastanka raka dojke bio je vrlo blago povećan u odnosu na skupinu žena koje nikada nisu uzimale kontraceptive. Relativni rizik kod žena koje su uzimale kontraceptive bio je 1,24. Međutim, budući je rizik nastanka raka dojke u toj dobnoj skupini nizak, to blago povećanje nije dovelo i do povećanja smrtnosti od raka dojke. Također, tumori koji su i nastali bili su vrlo povoljnih karakteristika i niskog stupnja zloćudnosti što je omogućilo jednostavno liječenje i izliječenje vrlo velikog postotka bolesnica. U drugih deset godina nakon prestanka uzimanja nije bilo nikakvog utjecaja. Obzirom da se pokazalo da je rizik nastanka raka jajnika i raka endometrija(tijela maternice) smanjen kod žena koje su uzimale kontraceptive i na činjenice da su oralni kontraceptivi vrlo učinkoviti u liječenju problema vezanih uz menstruacijske cikluse i da su vrlo jednostavno i učinkovito sredstvo za spriječavanje neželjene trudnoće, čini se da je njihov utjecaj na opće zdravlje žene povoljan. Ovdje valja napomenuti da, kakav je i da li postoji kumulativni utjecaj oralnih kontraceptiva na rizik nastanka raka dojke nakon trideset i više godina od prestanka uzimanja, zapravo još neznamo, budući žene koje su u mladosti uzimale kontraceptive tek sad ulaze u dob kada je rizik nastanka raka dojke povećan i kada će se pokazati njihov eventualni utjecaj. Opće je prihvaćeno mišljenje da moderni niskodozažni oralni kontraceptivi nemaju utjecaja na nastanak raka dojke.

horus

Jos jednom Vam se zahvaljujem zbog svih detalja u odgovoru.