Rak dojke

HER

Viki

Majci je izvršeno uklanjanje cijele lijeve dojke. Dobila je nalaz gdje je HER-2:2+. Možete li malo više pojasniti.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

HER2 je transmembranski protein koji se u povećanoj količini nalazi na stanicama nekih tumora dojke(oko 15% od svi tumora dojke). Takvi tumori su zloćudniji i breže i ranije metastaziraju od ostalih koji nemaju povećanu količinu HER2 proteina. Takvi se tumori nazivaju HER2-pozitivni tumori. Da li je neki tumor HER2-pozitivan određuje se posebnim testiranjem koje se provodi na tkivu tumora koji je odstranjen operacijom. Nalaz koji je dobila vaša majka je nalaz takvog testiranja. Konkretno HER-2: 2+, znači da je tumor vaše majke najvjerojatnije HER2-negativan. Da bi tumor bio HER2-pozitivan trebao bi biti označen s 3+. Budući je nalaz 2+ graničan, postoji mala mogućnost da je tumor vaše majke ipak HER2-pozitivan što bi moglo imati značajnih reperkusija na njezinu prognozu i daljnje liječenje kojem je sigurno već podvrgnuta neposredno nakon operacije. To se može provjeriti ponovnim testiranjem ili testiranjem drugom tehnikom(tzv. FISH metoda). Za provjeru nalaza obratite se liječniku vaše majke, odnosno specijalistu patologu koji je proveo testiranje i izdao navedeni nalaz.

Bucko

Molim za pojasnjenje sto znaci HER -2: 0 i kakve posljedice to uvjetuje. Unaprijed hvala.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

HER-2: 0 znači da se ne radi o HER-2 pozitivnom tumoru i da liječenje trastuzumabom(Herceptin-om) nije potrebno. Inače, HER-2 pozitivni tumori su zloćudnijeg ponašanja i nose lošiju prognozu nego HER-2 negativni tumori jednakih ostalih karakteristika i kliničkog stadija.

BorkaTrn

Dg-Ca mammae op sec Maden
PH-CDI HG2 Ng T 14x10x7 mm uz limfinaciju i fokuse DCIS
Er/PR negativni,HER2++..CISH neg. lgl 0/13
St. post VI FAC adj.
6 hemoterapija

Vaše mišljenje
HVala unapred pozdrav iz Banja Luke

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se hormono neovisnom i HER-2 negativnom tumoru kliničkog stadija I, dakle u početnom stadiju. Prepisana kemoterapija po shemi FAC je potpuno odgovarajuće liječenje. Prognoza je vrlo dobra. Uz navedeno liječenje, izgledi za desetgodišnje i dulje preživljenje su oko 83-85%.