Rak dojke

Hipoehohena lezija i mikrokalcifikat stijenke

Adema1986A

Postovani dr.,

Na UZV dojke pronadeno mi je obostrano obilnije glandularno tkivo uz f.c. promjene obostrano. Retroareolarno prema 9h lijevo imam ovalnu hipoehogenu leziju promjera 10.5x4.4x7.8mm karakteristike FA. u blizini ektatican kanalic promjera 3,5mm s rubnim mikrokalcifikatom stijenke. Sve ostalo je uredno.

Pijem Qlaira kont.tablete zbog endometrioze.

Molim Vas informaciju jeli ovdje rijec o tumoru? Moze li spomenuta lezija nestati sama od sebe? Jedina preporuka koju sam dobila je pracenje i prestanak kontracepcije, a to mi nije moguce zbog podosta razvijene endometrioze. Koliko se trebam brinuti zbog mikrokalcifika koje sam procitala dosta zabrinjavajuce stvari?

Hvala unaprijed.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
prema navedenome radi se o fibroadenomu, benignom tumoru koji je zasad mali, oko 1 cm i pretpostavljam da Vam ne stvara smetnje. To su dobroćudni tumori koji se prate pa ovisno o eventualnom rastu ili pojavi tegoba, razmotri se operativni zahvat.
Zbog jednog mikrokalcifikata ne trebate brinuti.
Sukladno preporuci Vašeg liječnika, potrebno je praćenje a za eventualni prestanak kontracepcije morate se posavjetovati s Vašim ginekologom ovisno o tome što je kod Vas ozbiljniji problem, fibroadenom ili endometrioza.