Rak dojke

Infiltrativni duktalni karcinom dojke

sin

Postovani!
Moja majka je prije godinu dana operisala tumor na desnoj dojci, poslije operacije primiala je hemoterapiju u pet ciklusa a sada koristi samo hormonoterapiju. Juče je radila nalaze krvi na kojima se po prvi put pojavljuju odstupanja van granice normale (do juče su svaki put nalazi bili uredni i u granicama normale)

U daljem tekstu sam prepisao kompletne nalaze i nadam se da ćete moći odvojiti vremena da ovo pročitate i da date vaš komentar, prognoze i preporuke.
UNAPRIJED HVALA!

Makroskopski opis
Biopisija "EX TEMPORE". Maligno.
Primljeni materijal čini dio tkiva dojke pokrivene vretenastim isječkom kože, dimenzija 6x4x2,5 cm, na masnom tkivu dojke nalazi se tumorski nodus promjera 1x0,8 cm, sivkaste boje, čvrste kozinstencije zrakastih rubova (prema kliničkim podacima donji medijalni kvadrant). Za ledeni rez uzmu se dva isječka, za trajne, parafinske blokove još 11 isječaka.

Mikroskopski opis
Mikroskopski, tumorski čvor je građen od neoplastičnih čelija koje su večim dijelom aranžirane u tubule žlijezde, manjim dijelom u vidu infiltrativnih trašaka i solidnih područja. Stromalna komponenta varijabilna, mjestimično celularnija sa fibroblastičnom proliferacijom, mjestimično slabo celularr hijalinizirana.

Zaključak
Infiltrativni duktalni karcinom "desne" dojke, histološkog gradusa 1, (Total score=4 tubularne formacije nuklearni pleomorfizam 2, mitoze 1) po lokarnom širenju -pT1, sa metastazom u 1 limfnom čvoru pl. AJCC IIA, NPI 3,2

IMUNOEKSPRESIJA HER 2 PROTEINA JE 0.

Eksrepsija estorgenskih receptora: skor 7 (bod za procenat imunoreaktivnih tumorskih ćelija -5, bod za intenzitet reakcije -2)

Ekspresija progesteronskih receptora skor 8 (bod za procenat imunoreaktivnih tumorskih ćelija -5, bod za intenzitet imunoreaktivnog bojenja -3)

Konzilijarno odlučeno nastaviti liječenje adjuvantnom sistemskom hemioterapijom po CMF protokolu i hormonoterapijom (Tamoksifen 10mg 2x1).

NALAZI KOJI SU JUĆE RAĐENI SU SLEDECI:

WBC 6.5 G/L
LYM 2.2 G/L
Mid 0.8 G/L
Grn 3.5 G/L
Lym 34%
Mid 13% (NORMALNO 2-10%)
Grn 53%
RBC 4.80 T/L
HGB 129 g/L
hct 0.407 L/L
MCV 84.7
MCH 26.9 (normalno 27.0-33.0)
MCHC 316 g/L
RDW 12.2%

PLT 177 g/L
PCT 1.6 mL/L
MVP 9.2 fL
PDW 0.140

glukoza 4.8
ureja 7.1
kreatinin 65

Uk. holesterol 5.0
trigliceridi 1.1
astl 19
altl 19

SH 1.015
PH 7
leu 25/microl
nit: neg
pro: neg
glu: norm
ket: neg
ubg: norm
bil: neg
ery 25/microl

Kako vama izgledaju ovi nalazi i kakve su prognoze, jos jednom napominjem da je operacija bila prije godinu dana i da su nalazi do sada bili uredni.

Unaprijed hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Ovi su nalazi zapravo potpuno uredni. Postoji tek blaga anemija slabokrvnost. Nema te se zbog čega zabrinjavati. I sam tumor dojke je bio niskog rizika i liječenje koje je provedeno i sada se provodi je ispravno. Izgledi za izliječenje su vrlo veliki(veći od 90%).