Rak dojke

molim za misljenje

amat

Rijec je o mojoj majci,1949 godiste.U studenom joj je diagnosticiran rak dojke sa sljedecom dijagnozom.Molim vas za misljenje te prognoze.Takoder vas molim da mi kazete da li bi njoj dobro dosla terapija herceptinom s obzirom na vrstu raka.
Dg. Ca mammae 1.dex. T1N1M0
1.12.2006. Op. Ablaatio cum evacuatio axillae
PHD Ca ductale invasium gr. II
Meta lymphoidi axillae 1/15
ER 90%, PR 40%, HER 2 score ++
Prepisano joj je 6 ciklusa kemoterapije po shemi AC, radioterapija po 4 ciklusu kemoterapije te hormonska terapija po kemoterapiji.
Hvala unaprijed.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radi o stadiju IIA bolesti. Način adjuvantnog liječenja (kemoterapija AC + zračenje + hormonoterapija) je standardi način liječenja za bolesnice poput vaše majke. Uz takav način liječenja, vaša majka ima 82%-85% izgleda da preživi deset godina. Bez ikakvog dodatnog liječenja, izgledi su 72%. Što se tiče liječenja Herceptinom potrebno je provesti dodatnu pretragu u tkivu tumora vaše majke. Naime nalaz HER-2 score ++, koji ste naveli je graničan glede hiperekspresije HER-2 proteina/receptora. Hiperekspresija bi bila prisutna da je HER-2 score +++, a samo bolesnice s takvim tumorima imaju korist od liječenja Herceptinom.. Da bi se sa sigurnošću utvrdilo dali se u tumoru vaše majke radi o HER.2 hiperekspresiji, potrebno je učiniti dodatnu pretragu CISH ili FISH kojom se utvrđuje da li u tumoru postoji amplifikacija HER-2 gena. Ako se utvrdi da postoji amplifikacija HER-2 gena, tada bi vaša majka imala dodatne koristi od liječenja Herceptinom uz predhodno navedeno liječenje(kemoterapija+radioterapija+hormonoterapija).

amat

Hvala vam najljepsa na odgovoru.
U tijeku slanja poruke nisam ni znao da se moja majka lijeci kod vas i da ste joj upravo vi prepisali spomenutu terapiju.Moja majka u petak 26.01 dolazi na treci ciklus kemoterapije te ce vam se javiti pa vas molim da razmotrite opciju dodatnog testiranja zbog HER2 ++ i eventualnog lijecena herceptinom.

amat

Postovani doktore,opet vam se javljam putem foruma jer ne zelim zamarati moju majku sa postocima i sansama oko moguce ponovne pojave bolesti i slicnim stvarima.
Dakle kao sto sam vec napomenuo,majka je vasa pacijentica i u meduvremenu je napravila neke dodatne pretrage koje su pokazale da je rijec o pTx N1 MO HER-2 ++ CISH visoka amplifikacija, dakle viskorizicnom HER2 pozitivnom tumoru.
U meduvremenu je zavrsila sa navedenom kemoterapijom te joj je propisano 25 zracenja.Takoder,danas je primila prvu terapiju herciptinom(6(8) mg/kg/3 tjedna,18 amplifikacija.Prva doza 650mg,ostale 500mg).
Ranije ste naveli neke postotke i sanse izljecenja bez ovih nalaza,mene sada zanima koliko joj HER2 pozitivan tumor mjenja te postotke,koliki je postotak kada se uzme u obzir sve terapije koje ce moja majka primiti te koliko je u svemu tome koristan herciptin?
Takoder me zanima kada bi trebala otici na ponovne pretrage,markera,slikanje i sl. jer nakon prijema u bolnicu zbog operacije nije radila nikakve dodatne pretrage osim vadenja krvi i pregleda interniste-onkologa(Vas) prije svakog ciklusa kemoterapije.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i na pristupacnosti koju ste pokazali ovdje,putem foruma,te na klinici.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Izgledi preživljenja su približno jednaki onima već navedenima. Upravo liječenje Herceptinom omogućuje bolesnica s HER-2 pozitivnim tumorima da se približe tim postotcim koji se inače odnose na peosjek bolesnica s dotičnim karakteristikama bolesti(tumora). Sada nema potrebe za nikakvim dodatnim pretragama. Pretrage će biti učinjene ciljano kada se eventualno pojave nekakve poteškoće/simptomi.

RENAL

Postovani!
Molim vas za misljenje ili savjet. Upravo sam bila na ultrazvuku dojke i dobila sljedeci nalaz: Koža i potkožno tkivo uredne strukture i debljine, miješani tip dojke, nema žarišnih promjena. U desnoj dojci na prijelazu GVk veća fibrozna nakupina, retromamarno tkivo, bo. Kontrola za tri mjeseca.
Hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaš nalaz pregleda dojke ultrazvukom ne ukazuje na ikave sumnjive, a najmanje zloćudne promjene u dojci.

rprosine

Mama mi je operirana 18.08.08. Ima 52 godine i nalazi operacije su:
Dg. Ca mammae I.dex
Op. Ablatio mammae cum evacuatio axillae
PHD CDI gr. II (pt 33 x 34 mm), Sine metastasibus 0/19, ER 10%, PR 10% , HER 2 0
Nakon operacije rečeno joj je da će ići na kemoterapiju po shemi AC.
Molim Vas za mišljenje i o kakvoj se vrsti kemoterapije radi.
Puno Vam hvala.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radi o hormonoosjetljivom(ovisnom) tumoru djke kliničkog stadija IIA. Prosječno 5-godišnje preživljene bolesnica s tim stadijem bolesti iznosi 78%-80%. Inače, vaša majka ulazi u skupinu bolesnica sa srednjim rizikom, dakle ipak povećanim rizikoma za nastanak recidiva i li metastaza. Zbog toga joj je preporučena adjuvantna kemoterapija po shemi AC. AC je standardna kemoterapija koja se primijenjuje kod bolesnica poput vaše majke. Sastoji se od dva citostatika Adriamicina i Ciklofosfamida. Daje se jedan dan svaka 3 tjedna, ukupno 6 puta(6 ciklusa). Budući se radi o hormonosjetljivom tumoru, nakon kemoterapije liječenje će biti nastavljeno adjuvantnom hormonoterapijom tamoksifenom ili aromataza inhibitorima još 5 godina.

rprosine

Kod vaše majke se radi o hormonoosjetljivom(ovisnom) tumoru djke kliničkog stadija IIA. Prosječno 5-godišnje preživljene bolesnica s tim stadijem bolesti iznosi 78%-80%. Inače, vaša majka ulazi u skupinu bolesnica sa srednjim rizikom, dakle ipak povećanim rizikoma za nastanak recidiva i li metastaza. Zbog toga joj je preporučena adjuvantna kemoterapija po shemi AC. AC je standardna kemoterapija koja se primijenjuje kod bolesnica poput vaše majke. Sastoji se od dva citostatika Adriamicina i Ciklofosfamida. Daje se jedan dan svaka 3 tjedna, ukupno 6 puta(6 ciklusa). Budući se radi o hormonosjetljivom tumoru, nakon kemoterapije liječenje će biti nastavljeno adjuvantnom hormonoterapijom tamoksifenom ili aromataza inhibitorima još 5 godina.

Molim Vas za dodatno pojašnjenje; da li će morati moja mama ići na zračenje ili će koristiti tablete.
Da li se navedeni postotak preživljelih odnosi na osobe koje su se na vrijeme počele liječiti kao moja mama ili inače.
Danas je mama trebala primiti drugu kemoterapiju ali zbog loših nalaza , odgođeno je za slijedeći tjedan (malo se je slabije osjećala i imala je menstruaciju).
Molim Vas za savjet kakve dodatne vitamine bi trebala trošiti, sada konzumira Aloaveru, med za jačanje organizma, kupinovo vino i tablete za Fe.
Hvala

rprosine

Molim Vas za dodatno pojašnjenje; da li će morati moja mama ići na zračenje ili će koristiti tablete.
Da li se navedeni postotak preživljelih odnosi na osobe koje su se na vrijeme počele liječiti kao moja mama ili inače.
Danas je mama trebala primiti drugu kemoterapiju ali zbog loših nalaza , odgođeno je za slijedeći tjedan (malo se je slabije osjećala i imala je menstruaciju).
Molim Vas za savjet kakve dodatne vitamine bi trebala trošiti, sada konzumira Aloaveru, med za jačanje organizma, kupinovo vino i tablete za Fe.
Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Sve sam vam odgovore već dao. Ne treba uzimati nikakve dodatne vitamine niti bilo kakve preparate.

maroko

imam 33.god.prije 3.god. sam pronašla kvržicu na lijevoj dojci.otad idem na kliniku za tumoge na kontrole kod dr.Vrdoljaka.molim Vas da mi objasnite ovaj zadnji nalaz sa uvz-a:uvz obje dojke pokazuje uredanraspored žljezdanog parenhima sa nešto izraženijim galaktoformnim kanalićima retromamilarno i u lat.kvadrantima.Intramamarnog ekspanzivnog procesa nije se moglo uočiti.U području obje dojke vide se mjestimično sitnije ciste do 5 mm.Koža i mamile izvana intaktni.U području obje aksile nije se moglo uočiti znakova uvečanja limfatika.S obzirom na iscjedak iz obje dojke preporuča se citobris.
O nalazu sa citobrisa mi je tel.rečeno da su to samo nekakve cistične promjene i da ce me nalazi čekati u ambulanti kad dođem na kontrolu.Prošli tjedan sam napipala novu kvržicu na lijevoj dojci skroz na suprotnoj strani,zvala sam za savjet i rečeno mi je da pričekam kontrolu sredinom 12.mj.Ne volim paničariti i znam da ima ljudi sa puno večim problemima i molim Vas da mi laičkim riječnikom objasnite taj zadnji nalaz.Unaprijed se zahvaljujem.Mirjana

buba19

Molim doktora da mi objasni histolosku dijagnozu:Ca lobulare mammae invasium gr II,NG II, dimenzije Tu 22*17mm.
2.Dysplasia fibrocystica nonproliferativA GL.MAMMAE. 3.Nodi lymphatici sine meta Ca 0/17

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o karcinomu dojke, dakle zloćudnom tumoru srednjeg stupnja zloćudnosti, promjera 22mm x 17 mm.