Rak dojke

Je li potrebna mastektomija?

spes09

Naša susjeda ima DCIS. Pri operaciji je utvrđeno da je high-grade i da je velik (preko 5 cm). Odstranili su joj sve do samih prsa i tog DCISa ima i tamo (do ruba). Ima visoke hormoske receptore (score 12). Svud okolo je čist rub od preko 1 cm, samo prema dolje nije.

Po svemu što sam ja čitala, mislilsa sam da će joj savjetovati mastektomiju, no liječnik joj predlaže da pokušaju održati dojku, jer je izrazito velika.

Koji je Vaš savjet? Što je u stvari prednost mastektomije kod DCISa ?

Hvala unaprijed.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Mastektomija nije nužna. Dovoljno je zračenje dojke i hormonoterapija tamoksifenom.