Rak dojke

karcinom

sanja1970

Moja teta (63 godine i dobrog općeg stanja) je 3.3. operirala karcinom i nalaz je slijedeći:
T:1 N:1 M:0 Stadij:2 Dg:C50.9 PHD:C50.9
DG/ Ca mammae I.sin
Fibroadenoma mammae I.dex.
Op/Biopsio probatoria bil.
Ablatio mammae I sin. cum diss. axillae
PHD/Ca dictale invasium gr. III, Meta axillae 1/13
pT 2 cm
ER 0
PR 0
Her-2 0
CA 15-3=14
Po kompletiranju hist. nalaza bolesnica prikazana na INT. onk. konziliju i kod nje se indicira nastavak lječenja kemoterapijom po shemi 4xAC+4xtaxol.
Možete nam malo pojasniti njen nalaz, kakve su po vama prognoze i kakva je to vrsta kemoterapije. već je primila prvu kemoterapiju i osjeća se za sada dobro osim laganog umora.
Puno hvala.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše tete se radi o stadiju IIA, ali zbog hormono-neovisnog tumora(ER i PR 0) ulazi u skupinu bolesnica s visokim rizikoma te je zbog toga preporučena navedena kemoterapija koja aključuje antracikline i taksane, dakle dva najdjelotvornija citostatika kod raka dojke. To je trenutno najbolji način liječenja za vašu tetu. Inače, ona bez ikakvog liječenja ima 59,5% izgleda da preživi 10 i više godina, a uz navedenu kemoterapiju ti se izgledi povećavaju za daljnjih 8%-9%.

don0

Operirana sam od karcinoma dojke u kolovozu 1999. godine.
QUADRANTECTOMIA EXT. INF. MAMAE LAT.SIN. EVACUATIO AXILLAE LAT.SIN.
Kemoterapiju sam primila po FAC-oj shemi. Prošla sam i ciklus zračenja.
Pet godina pila sam Nolvadex.
Kod onkologa sam bila 08. siječnja 2008. godine s nalazima CA 15-3 = 31.2.
Rečeno mi je da napravim provjeru za dva mjeseca pa ako markeri ne PORASTU do 35, 40, kao TO nije ništa !
Prije desetak dana nalazi CA 15-3 = 32. 9.
ŠTO mi SAVJETUJETE ?
Zahvaljujem uz lijep pozdrav.

don0

Operirana sam od karcinoma dojke u kolovozu 1999. godine.
QUADRANTECTOMIA EXT. INF. MAMAE LAT.SIN. EVACUATIO AXILLAE LAT.SIN.
Kemoterapiju sam primila po FAC-oj shemi. Prošla sam i ciklus zračenja.
Pet godina pila sam Nolvadex.
Kod onkologa sam bila 08. siječnja 2008. godine s nalazima CA 15-3 = 31.2.
Rečeno mi je da napravim provjeru za dva mjeseca pa ako markeri ne PORASTU do 35, 40, kao TO nije ništa !
Prije desetak dana nalazi CA 15-3 = 32. 9.
ŠTO mi SAVJETUJETE ?
Zahvaljujem uz lijep pozdrav.

sanja1970

Puno Vam hvala za odgovor, teta se sprema na drugu kemoterapiju i evo dva tjedna nakon prve kemo otpala joj je gotovo sva kosa pa je malo uplasena. Da li je to za ocekivati da tako brzo kosa otpadne?
Hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Da, kosa otpadne dva tjedna nakon 1. ciklusa kemoterapije.