Rak dojke

Karcinom dojke

dubravkajb

MATERI]AL
1. tkivo dojke
2. sadrzaj aksile
DTP I:PHLS
DTP :PHL
PATOLOŠKA DIJAGNOZA
1. CARCINOMA MAMMAE INVASIVUM.
2. CARCINOMA METASTATICUM LYMPHONODORUM,
OPIS
UZORAK: isječak tkiva dojke.
VELICINA UZORKA: 12:8:7 cm,
ORIJENTACIJA: da, trima koncima.
MARKIRANJE TUMORA: ne.
FOKALNOST TUMORA: 1.
VELIČINA TUMORA: 2,2 CM.
MAKROSKOPSKA I MIKROSKOPSKA UDALJENOST TUMORA OD RUBA: 1 cm od gornjeg ruba
HISTOLOSKI GRADUS: 2.
NUKLEARNI GRADUS: 3.
VASKULARNA INVAZIJA: nesigurna.
ER: -.
PR: -.
PROLIFERACIJSKI INDEKS; 75%.
HER2/neu: negativan (0).
IMUNOTIP TUMORA: trostruko negativan.
STATUS LIMFNIH ČVOROVA: disekcua aksile.
-broj izoliranih čvorova: 7.
-broj čvorova s metastazama: 6,

PATOLOSKI STADIJ: pT2 N2a MX.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana, uz navedenog shvaćam da se radi o tumoru dojke koji se proširio na limfne čvorove pazuha.
Svakako se potrebno što prije javiti onkologu kako bi se eventualno provele još neke pretrage (ukoliko nisu učinjene do sad) te se donijela odluka o daljnjem liječenju.

dubravkajb

Poštovana,
danas sam dobila uputnicu za kemoterapiju 4xAX i 12tjedni.
Ono što me zanima uz dosta šoka malko dodatnog pojašnjenja na GRADUSE histološki i nuklearni,proliferacijski indeks ,inuno tip trostruko negativan te koliko vidim parametar Mx a odnosi se na udaljene metastaze,kada je moguće preciznije znati.Molim Vas da općenito neobavezujuće prokomentirate situaciju znam da nije ugodno...
Hvala!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
ako Vam je ordinirana ta kemoterapija, znači da se tumor nije proširio dalje po tijelu, ograničen je na dojku i limfne čvorove pazuha. Pretpostavljam da je provedena sva dijagnostika kojom je trebalo isključiti proširenu bolest.
Gradus te proliferacijski indeks govore koliko je tumor "zločest", što su viši, veća je šansa povrata bolesti te nastajanja udaljenih metastaza. Trostruko negativan znači da tumor neće reagirati na hormonsku te anti Her2 terapiju te se kod trostruko negativnih tumora takva terapija i ne daje.
Mx znači da udaljene metastaze nisu nađene.