Rak dojke

koliko su postoci tocni?

bablerox

Prije tjedan dana majka je operirala tumor na ljevoj dojci.Iako sam razgovarao sa doktorom,rado bih cuo jos jedno misljenje.da ne duljim nalaz je ovakavbig-smileg/Ca mammae I. sin. Op/Biop.prob.Segmentectomia mammae I. sin.
Dissectio axillae I. sin. PHD/CDI gr.III mammae I. sin. Meta axillae I/9
T1N1M0 Er 0 Pr 0 HER2 0 granica gk pT 18 mm
P.S Citao sam na forumu da dajete neke prognoze u postocima o smrtnosti,na temelju nalaza.Zanima me da li su postoci izvadeni iz statistika u hrvatskoj ili iz cijelog svijeta.Jer nazalost nemam bas povjerenja u nase zdravstvo.

unaprijed hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Iz vašeg pitanja zaključujem da baš ne razumijete previše o čemu se radi. Ne dajem ja tamo neke prognoze u postocima niti se tu radi o postocima na kladionicama ili sportskoj prognozi. Radi se o prosječnom preživljenju, odnosno prosječnom uspjehu liječenja bolesnica s tumorima u određenom stadiju u trenutku dijagnoze i s oređenim karakteristikama i bolesnice i tumora. To su mnogo godina skupljani i obrađivani svjetski podaci. Da bih vam mogao dati preciznije izglede za vašu majku potrebno je navesti njezine godine i opće stanje zdravlja..

bablerox

Sudeci po vasem odgovoru cini mi se da ste malo uvrijedeni sta sam napisao u prijasnjem tekstu.Naime nisam nikoga zelio uvrijediti,nego sam se htjeo uvjeriti u situaciju u hrvatskom zdravstvu.
Ako sam nekoga uvrjedio,ispricavam se.Uglavnom majka ima 52g i trenutacno stanje je to da joj je pao imunitet nakon prve kemoterapije,sto se i pretpostavljalo.Samo sto sada ima problema sa visokom temp. i oteklinom na mjestu operacije.Iako sam laik pretpostavljam da je mozda prerano za nekakve "prognoze",ali bih volio cuti jos neko misljenje ili savjet u vezi ljecenja.

hvala jos jedanput!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema TNM klasifikaciji kod vaše majke se radi o tumoru pT1 pN1 Mx, kliničkog stadija IIA. Zbog toga što se radi o hormonski neovisnom tumoru prognoza je lošija od one prosječne za taj stadij. Izgledi vaše majke da, bez ikakvog liječenja, preživi 10 godina su oko 63%. Kod nje treba provesti adjuvantnu(dodatnu) kemoterapiju koja mora sadržavati antracikline i paklitaksel. Uz takvu kemoterapiju ti se izgledi povećavaju za 10%-11%.
Prema vašem opisu stanja vaše majke, može se naslutiti da se sada najvjerojatnije radi o upaljenom seromu, to jest upali na mjestu operacije te bi moglo biti potrebno dodatno kirurško liječenje. Odvedite majku na pregled kirurgu koji ju je operirao.