Rak dojke

Vaše mišljenje

mimi14959

Nažalost,nemam puno konkretnih podataka, ne radi se o meni,ali možda mi možda možete svejedno dati Vaše mišljenje.
Radi se o invazivnom duktalnom karcinomu dojke Her2+++, ER i PR negativan. Marker i prije i sada u granici.
Prije cca god.dana odstranjena dojka(početna indikacija-mikrokalcifikati) i bio je srednje diferenciran,GII. Nije bilo ni kemoterapije ni zračenja nakon op.
Nakon par mjeseci odstranjeni limfni čvorovi i od 26/23 je pozitivnih i oskudno diferenciran.Slijedi taxol i herceptin.
Nakon toga PET (1 put) ukazuje na promjene u mediastinu,ali nije sigurno da toga nije bilo i prije obzirom da PET nije urađen.Nastavljena terapija sa Herceptinom.
Zanima me samo da li već na bazi ovih podataka možete dati svoje mišljenje,čini mi se da se radi o jako agresivnom karcinomu.Prognoza? Koja kemoterapija bi sada došla u obzir kada Taxol ne djeluje?

mimi14959

Prije nego dobijem Vaš odgovor, želim samo nadopuniti svoje pitanje sa par konkretnijih podataka.
Znači, biopsija je učinjena zbog suspektne nakupine mikrokalcifikata.PHD-Ca intraduktale gr.II multicentrično.
Učinjena ablacija dojke,nije nađena invazija kroz bazalnu membranu, te zbog toga nema ni kemo ni zračenja već samo Nolvadex.
Zbog bola u pazušnoj jami, nakon god.dana učini se punkcija i op.zahvat pazušne jame.Rezultat-PHD meta lymph.axillae 23/27= TxN3M1.ER pozitivni u više od 10% tm stanice,PR pozitivni u manje od 10 % tm stanica.
Hercep test 3+. Slijedi Taxol+Herceptin 6 ciklusa na 21.dan.
Počinje osjećati gušenje u grlu,što i dan danas osjeća,međutim učinjene su sve pretrage i nije bilo znakova progresije bolesti.
Samo 3 mj.nakon zadnje kemoth. opet isti bolovi u aksili.Pronađeni čvorići (3 i 5 mm) a punkcijom dokazane tumorozne stanice.PET pokazuje da se u području limfnih čvorova registriraju uvećani:medijastinalno,bilarno obostrano i u regiji desne aksile.To ukazuje na aktivnost bolesti.Nastavlja lječenje samo Herceptinom.
Molim Vaše mišljenje: da li je dovoljan samo Herceptin za nastavak lječenja? Da li je potrebno izvršiti odstranjenje maternice i jajnika obzirom da je gin.pregled uredan i menstruacija redovita?Da li je to stalno prisutno gušenje moguće zbog uvećanih limfnih čvorova?
Bit ću Vam jako zahvalna za Vaš cijenjeni odgovor.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se visokozloćudnom tumoru(HER-2 pozitivan) koji je sada već metastazirao u limfne čvorove u medijastinum, a vjerojatno i u druge regije i organe. Dakle radi se o kliničkom stdiju IV. Prosječno preživljene bolesnica u stadiju IV je oko dvije godine od trenutka pojave metastaza, a kada se radi o HER-2-pozitivnim tumorima to je razdoblje i kraće. Simptomi gušenja i pritiska mogu biti i najvjerojatnije jesu posljedica povećanih limfnih čvorova u medijastinumu. Lako je moguće da su povećani limfni čvorovi u medijastinumu pritiskom izazvali začepljenje gornje šuplje vene(to je glavna krvna žila koja dovodi krv u srce) i tako doveli do takozvanog sindroma gornje šuplje vene. Potrebno je izmjeriti venski tlak da bi se to utvrdilo. Svakako bi bilo potrebno vrlo ozbiljno analizirati stanje bolesnice i procijeniti rezultate dosadašnjeg liječenja(pitanje da li i Herceptin zapravo djeluje) i u liječenje uključiti i kemoterapiju. Budući je do sada primijenjen samo paklitaksel(Taxol), postoji još prilično veliki izbor citostatika koji se mogu primijeniti(antraciklini, antimetboliti, alkilirajući agensi, platinski agensi, pa čak i docetaksel). Također, za smanjenje povećanih limfnih čvorova u medijastinumu moguće je s velikom učinkovitosti primijeniti i radioterapiju(zračenje). Ovo što sam vam odgovorio vrlo je općenito, ali bez pregleda bolesnice i detaljnog uvida u njezino stanje i sve nalaze više nije moguće.