Rak dojke

Npl. mammae 1.dex.

dado321

DG: Npl. mammae 1.dex.
6.10.2006. Quadrantectomia cum ev. axillae
PHD: Ca mucinosum mammae cum metastacium lymphonodorum
T2N1M GII
Er: 200
Pgr. 165
Her-2/neu:+++
Ki 67: 35%

Markeri su izvađeni 21.1.2008. CA 15-3 iznosili su 291.8 H
Prije operacije 6.10.2006. markeri CA 15-3 su bili 53

To je dijagnoza moje majke.
Poštovani doktore zamolio bi vas da mi objasnite zašto su markeri toliko veliki i koliko je preživljavanje s ovakvom dijagnozom. Mama je bila prije desetak dana na mamografu i sve je bilo uredu, nema nikavih kvržica na dojkama niti je bole. Bila je mama prije 4 mjeseca na pregledu abdomena i sve je bilo uredu, ne osjeća bolove. Krvna slika joj je isto uredu. Ne osjeća bolove u kostima. Bila je u početku liječenja na 6 ciklusa kemoterapije i 30 dana zračenja. Pila je Nolvadex ali su joj ga ukinuli jer joj se nešto nemaligno pojavilo na rodnici, to joj je odstranjeno. Sad pije Arimidex i primila je već 10 ciklus Herceptina.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Povišeni tumorski markeri(CA 15-3) pobuđuju vrlo veliku sumnju na pojavu metastaza. Zbog toga je potrbno provesti kompletnu kliničku obradu da bi se pronašla lokalizacija( ili više njih) metastaza i nakon toga poduzelo odgovarajuće liječenje. Liječenje koje je do sada provedeno kod vaše majke je potpuno u redu i potpuno u skladu s najnovijim znanstvenim spoznajama.

dado321

Zahvaljujem na vašem odgovoru.
Majka je ponovno bila 5.2.2008. na ultrazvuku abdomena. Nalaz je uredan.
Također je ponovno bila 5.2.2008. na RTG pluća. Nalaz je uredan.
Ponovno je vadila i markere koji su sada još više povećani i iznose 293.9
Mama se sasvim dobro osjeća, osim što je malo bole noge.

Moja majka ide 11.2.2008. kod onkologa sa gore navedenim nalazima. Vjerovatno će je onkolog uputiti na skeniranje kostiju.

Srdačan pozdrav, još jednom hvala na odgovoru.

dado321

Moja majka je bila prije tri tjedna na scintigrafiji skeleta.

Scintigrafija skeleta: na kralježnici u trupovima I i IV L kralješka nalaz suspektan na sekundarizam. Ostali nalaz odgovara kronično-upalno-degenerativnih promjenama.

Molim vas objašnjenje ovog nalaza. Mamina pluća i abdomen su uredu. Krvna slika joj je uredu. Jedino su se markeri povećali još više, sada su 299,6.

dado321

Povijest bolesti prikazana na okološkom konziliju koji indicira nastavak liječenja sustavnom th po protokolu CMF uz primjenu Aredie te nastavak liječenja Herceptinom kao do sada.

Ordinira se I CMF: 5 Fu 750mg, MTX 50mg, Endoxan 800mg uz premedikaciju amp. Reglana, Dexamethason 4mg, Normabel amp.

Pacijentica će primiti 7.3.2008. Arediu 60mg u 2-satnoj infuziji i XIII ciklus Herceptina 300mg.
Nastavak lijčenja za 3 tjedna s nalazima hemograma, Tr, Transaminaza, AF, CA 15-3.
Umjesto Arimidexa pacijentica će uzimati Aromasin 1x1 tbl.

Doktore molim vas da mi objasnite šta ovo sve znači jer mi je malo to jasno?
Puno vam hvala!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema nalazu scintigrama skeleta, vrlo je vjerojatno da su se kod vaše majke pojavile metastaze na kostima. Zbog toga su se liječnici(onkološki konzilij) odlučili prekinuti hormonoterapiju(Arimidex) i liječenje nastaviti kemoterapijom(CMF je kombinacija od tri citostatika) i antiresorptivnom terapijom(Aredia) koja daljnje razaranje kosti od strane tumora.susporava/spriječava