Rak dojke

majka hrabrost

bilbo

Postovani doktore,
vec izvesno vreme pratim pitanja pacijentkinja i Vase odgovore. Na osnovu toga stekla sam znacajno poverenje u Vas i osmelila se da Vas pitam za misljenje kada je rec o mojoj dijagnozi.
U junu cu napuniti 40 godina. Prosle godine u maju dijagnostikovan je karcinom dojke. Operacija je obavljena na Institutu za onkologiju i radiologiju u Beogradu.
KLINICKA DIJAGNOZA: Tu mammae sin. cum lgl axillae sin. Microcalcificatio mammae dex.
OP: 23. 5. 2007. Quadrantectomia mammae sin. cum dissectio axillae sin. Ressectio part. gl. mammae dex. Conisatio cervicis. Drainage.
HISTOLOSKA DIJAGNOZA
Leva dojka: 1. Ca ductale invasivum mammae, NST, GR I, NG II, najveci dijametar Tu je 11mm. Ca mammae meta lymphonodi 1/1.
2. Sinus histiocytosis lymphonodorum 0/5 (vrh aksile). Sinus histiocytosis lymphonodorum 0/3 (srednji sprat).
Ca mammae meta lymphonodorum cum infiltratio textus perinodalis 2/21. 3. gornji kvadrant.
Desna dojka: 4. Dysplasia fibrocystica proliferativa gl. mammae. Adenosis scleroticans focalis gl. mammae. U analiziranom materijalu prisutna 3 lgl ocuvane morfoloske gradje, bez elemenata mg.
5. Premenopauza
6. I, II - metaplasia squamosa epithelil superfit. endocervicis. Cystis Nabothi. III - polypus adenoatosus endometril.
ER sc 5 PR sc 8 HER2 1 +
Nakon operacija sprovedena je hemoterapija (FAC 6 ciklusa) i radioterapija i uvedena hormonoterapija: Nolvadex (20mg dnevno) + Zoladex. Ja sam inace vrlo dobro, bar prema subjektivnom osecaju. Ponekad se javi strah, ali smatram da je to posle svega normalno i trudim se da odganam mracne misli.
Laboratorijske analize radim redovno i sve je redu. Tumor markere sam kontrolisala pre nesto vise od mesec dana: CA 15.3 - 5,4 (ref. vred. 0-31).
Zelela bih da znam Vase misljenje, na osnovu svega sto sam navela. Vasu prognozu na osnovu postojecih statistickih pokazatelja i Vas komentar moje dijagnoze.
Mozda je vazno da Vam kazem da u mojoj familiji niko nije bolovao od karcinoma dojke, da ja nisam pusac, ne konzumiram alkohol, nemam problem sa viskom kilaze i zivim vrlo uredan zivot. Ipak, redovno sam odlazila na kontrolu dojki, ultrazvucnu i mamograf, i izmedju dve kontrole postavljena je dijagnoza.
Nadam se da cu dobiti vas odgovor i unapred se zahvaljujem.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vas se radi o kliničkom stadiju IIIA, dakle o prilično uznapredovaloj bolesti. Operacijiom su odstranjeni svi vidljivi tragovi bolesti iz organizma. Zbog velikog broja pazušnih limfnih čvorova zahvaćenih tumorom i mlađe dobi, vi ulazite u skupinu žena s visokim rizikom za recidiv bolesti(metastaze ili lokalna ponovna pojava bolesti). Zbog toga je bilo potrebno provesti kemoterapiju s antraciklinima, lokoregionalnu radioterapiju i nastaviti liječenje adjuvantnom hormonoterapijom(Nolvadex), što je sve kod vas učinjeno. U ovom trenutku razvoja medicinske znanosti, to je najviše što se moglo učiniti. Bez provedenog ikakavog liječenja, vaši su izgledi da preživite 10 i više godina bili oko 57%, uz provedenu kemoterapiju i sada hormonoterapiju ti se izgledi povećavaju za 23%. Mislim da su to prilično dobri rezultati.

bilbo

Postovani doktore, mnogo Vam hvala na odgovoru. Zelela bih jos jedno objasnjenje. Naime, moram Vam priznati da sam pomalo iznenadjena onim sto sam procitala u Vasem odgovoru, ali beskrajno zahvalna sto ste iskreni. Na Institutu za onkologiju u Beogradu stalno mi govore kako je moja dijagnoza povoljna i da nisam pod visokim stepenom rizika od recidiva bolesti. To mi objasnjavaju cinjenicama da je GR I, NG II, da tumor nije bio veliki, da je hormonalno osetljiv i da je mali broj zahvacenih limfnih cvorova 2/21. Da li to znaci da su od 21 limfnog cvora 2 zahvacena? Molim Vas da mi objasnite. Iz Vaseg odgovora je jasno da je to prakticno odredjujuci faktor za moje buduce zdravstveno stanje i da su 2 zahvacena limfna cvora zapravo veliki broj.
Unapred Vam hvala na dobroj volji i spremnosti da odvojite Vase dragoceno vreme za moju molbu.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Prema onome što ste naveli u pitanju ispada da su zapravo 3 čvora zahvaćena metastazama i da su metastaze/tumor potpuno zauzele limfne čvorove, probile kapsuslu i zahvatile okolno tkivo. To su sve loši pokazatelji koji vas svrstavaju u kategoriju N2 prema TNM sustavu, a onda automatski i u stadij IIIA za koji je prognoza kao što sam vam naveo.

bilbo

Postovani doktore Tomek,
moje poverenje u Vas je veliko. Zato bih zelela da procitam Vase misljenje o dilemi koju imam. U prethodnim pismima opisala sam svoju dijagnozu, kao i tok i lecenje bolesti. Podsecam da je rec o hormonski zavisnom tumoru, operisanom tacno pre godinu dana. Sest ciklusa FAC terapije zavrseni su proslog okrobra, a zracenje pocetkom decembra. Sada primam "zoladeks" i pijem "nolvadeks". Za sada se odlicno osecam i redovna sam na kontrolama. Naime, moje pitanje glasi: smem li ici na more? Naravno pod uslovom da se ne izlazem suncu od 11 do 17 casova, da koristim jutarnje sunce i predvecerje. Ni tada se ne bih suncala vec bi to vreme koristila samo za plivanje. Da li je i to rizicno za mene, imajuci u vidu da suncevi zraci deluju i kroz vodu i uopste, u kojoj meri moram da se cuvam od sunca.
Stalo mi je do Vaseg misljenja i molim Vas da mi odgovorite.
Sve najbolje!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Naravno da možete ići na more i uživati u ljetovanju. Sve što je dopušteno zdravim osobama dopušteno je i vama. Živite aktivan i pun život, to ste zaslužili.

bilbo

Postovani doktore Tomek,
pomogli ste mi vec nekoliko puta i samo saznanje da Vam se mogu obratiti, cini stvari mnogo jednostavnijim za mene. Zato Vas ponovo molim za misljenje. Od februara sam na hormonskoj terapiji (nolvadex + zoladex). Pre injekcije zoladexa, a to je svake 4. sedmice, kontrolisem krvnu sliku. Sve je u granicama normale osim niskih vrednosti leukocita. Podsecam da sam prosle jeseni, od oktobra do decembra, bila na hemo (6 ciklusa FAC) i zracnoj terapiji (30 tretmana). Broj leukocita i dalje je mali. Pre mesec dana bio je 3,3 a danasnji nalaz je 2,5. Taman sto se priblizim donjoj granici vrednosti i pomislim da ce na sledecoj kontroli biti bar za nijansu bolje, desi se suprotno.
Da li je moja briga zbog sporog obnavljanja belih krvnih zrnaca, a jos vise zbog njihovog povremenog pada, opravdana? Mislim da se hranim pravilno. Konzumiram mnogo voca i povrca, zitarice takodje, ali ne izbegavam ni mlecne proizvode ni meso. Fizicki sam aktivna, naravno u granicama rekreacije. Sebi mogu dopustiti i dosta odmora i boravka u prirodi. Da li ipak negde gresim ili se proces obnavljanja krvne loze desava mimo mog uticaja?
Subjektivno, ja se osecam odlicno. To su potvrdile i pretrage koje sam nedavno obavila.
Unapred hvala na strpljenju za moje strahove i dileme.
Gordana

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Nemate razloga za zabrinutost. Vaš broj leukocita potpuno je dovoljan za normal život. Pko 10% ljudi u populaciji ima broj leukocita niži od onog koji je naveden na laboratorijskim nalazima kao donja granica normale.