Rak dojke

molim Vas pojasnjenje nalaza - karcinom dojke

dm86

Mojoj teti je prije mjesec i pol dana izvrsena mastectomia desne dojke. Molim Vas pojasnite mi njezine nalaze? O kakvoj vrsti karcinoma se radi i koji je stadij? Koliki je postotak izlijecivosti?
DG: C50
DG: CA mammae dex multifocalle T4N1M0
09.07.2008. Biopsio ex tempore billateralis mastectomia dex. cum.ev. axillae
PHD: ck lobulare in situ et lobulare invasium et ca ductale invasium
ER: 125
PRG: 228
HER - 2 / neu: +
KI 67: 16 %
Redovno menstruira. Iz PH nalaza u lijevoj dojci benigni tumor 1.6x1.4 cm. Iz desne dojke odstranjeno dva cvora promjera 3.4x1.8 cm i 1.4x0.7 cm. U preostalom dijelu dojke nadjeno nekoliko nakupina in situ tumora, resekcijski rubovi. Od 22 limfna cvora 4 su prozeta tm tkivom.
Molim Vas vase cijenjeno misljenje! Ako ste u mogucnosti pojasniti nam nalaz, u sve to se uopce ne razumijemo a lijecnici su 'skrti' na odgovorima, Kakva je to vrsta karcinoma. Kolike su sanse za potpuno izlijecenje? Moja teta je 63. godiste.
Dobila je 6 kemoterapija. Rekli su joj ako poslije kemoterapija i zracenja ne udje u menopauzu mora odstraniti jajnike. Molim Vas pojasnite zasto? Kolika je mogucnost da udje u menopauzu obzirom da ima 45 godina? Strah ju je te nove operacije.
Molim Vas vase misljenje na propisanu terapiju?
Po onkoloskom konziliju zakljuceno je da se provede PKT po FEC protokolu, RT i uvede hormonska th. Lab nalazi: L6.9, EH 1, HGB 123, TR 197, AST 12, ALT 11, AF 58, Urea 5.8, KREATININ 60.
Ordinira se 1 ciklus: Epirubicin 120 mg, endoxan 800 mg, 5 fu 750 uz reglan, dexamethason 4 mg, normabel 1 amp. Sto je to hormonska terapija? Kako se ona provodi i zasto?
Prije mjesec dana isla je na prvu kemoterapiju, dobro ju je podnijela. nakon 2 dana joj je bilo muka i uhvatila ju je slabost, to je trajalo 1 dan. Pila je Kitryl za simptome kemoterapije. Kosa joj jos nije pocela opadati. 27. 08. ide ponovno na kemoterapiju ako krvna slika bude uredna.
Vase misljenje koliko bi zracenja bilo potrebno? Kako se provodi zracenje? Postoje li i kod zracenja odredjeni simpotomi?
Molim Vas vase prognoze? Ona se pridrzava svega sto joj je lijecnik rekao i niposto ne misli odustati od lijecenja.
Unaprijed Vam veliko hvala!
Nestrpljivo cekam vas odgovor!
HVALA

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o hormonoosjetljivom tumoru u kliničkom stadiju IIIB.Prosječno 5-godišnje preživljenje žena s rakom dojke u tom stadiju je oko 42%-45%. Uz dodatnu adjuvantnu kemoterapiju kako je to prepisano i vašoj tetki ti se izgledi poboljšavaju za dodatnoh 20%. Dodatna hormonoterapija, budući se radi o hormonoosjetljivom tumoru, te će izglede povećati za dodatnih 13%-14%. Hormonoterapija je postupak kojim se spriječava djelovanje ženskih spolnih hormona na tumor. Odstranjenje jajanika je jedan vid hormonoterapije kod žena koje još redovito menstruiraju. Međutim, budući se radi o osobi staroj 45 godina, već sama kemoterapija bi mogla dovesti do prestanka rada jajnika. U tom bi slučaju daljnja hormonoterapija bilo samo uzimanje tableta. Ako kemoterapija ne dovede do prestanka menstruacija, tada se preporuča odstranjenje jajnika i tada ponovno nastaviti uzimanje tableta. Obzirom da se radi o vrlo uznapredovalom tumoru i da izgledi nisu baš najbolji, preporučam vam da prihvatite sve ponuđene dodatne vidove liječenja. Uz njih će se ti izgledi značajno poboljšati.

dm86

Hvala Vam puno na Vasem iscrpnom odgovoru!
Bojim se da nisam najbolje shvatila Vasu prognozu. 45% da ce prezivjeti 5 godina znaci da ce zivjeti najvise 5 godina ili da postoji 45% velika mogucnost da se potpuno izlijeci terapijama?
Imam jos jedno pitanje. Kada se vrsi operacija jajnika? Za vrijeme kemoterapije,nakon kemoterapije a prije zracenja ili kad zavrsi i kemoterapiju i zracenje?
Hvala Vam unaprijed!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Izgledi od 45% daće preživjeti 5 godina, znači da su to izgledi da preživi najmanje 5 godina i više. Ili drugačije to znači da 65% bolesnica s tim stadijem bolesti umre u prvih 5 godina nakon operacije/dijagnoze. Na žalos, kada je u pitanju karcinom dojke, preživljenje of 5 godina ne znači uvijek i izliječenje. Recidivi bolesti kogu se javiti i 15 i 20 godina nakon operacije. Jajnici se operiraju nakon završetka kemoterapije.

apuric

Mojoj majci se pojavila izraslina na desnoj dojci pre 10 dana prilikom prvog pregleda od strane ginekologa receno joj je da je u pitanju masno tkivo. Pre tri dana i hirurg je izvrsio pregled dao uput za mamografiju i napisao sledece
Tu mammae dex.
(Dysplasia)
U GSK desne dojke nejasno ogranicena reyistencija 3x4 cm koja dosta nejasno se izdvaja prema ostalom delu pparenhima, nije cvrsta ni nervna, nije bolna.
Kolateralna aksila b.o.
Druga dojka b.o.
Prosle godine radjena memografija b.o.
Molim vas za vase vidjenje dijagnoze jer se bojim da mi majka taji istinu.
U napred se zahvaljujem

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke još ne postoji nikakva dijagnoza. Tek sumnja na tumor u dojci. Treba obaviti pretrage i sa sigurnošću utvrditi o ćemu se radi, Tek tada vam mogu, eventualno, dati mišljenje.

olivera

postovani doktore molim vas da mi pojasnite majcinu dijagnozu .klinicka dijagnoza Neo mammae dex . Quadrantectomia mammae dex cum dissectio axilloe dex . drainage 2 . histoloska dijagnoza 1.Ca ductalle ivasivum gl. mammae GR2NG2 dimenzije 10x10 x9 mm deo tu pokazuje lobularnu diferencijaciju .2 . Nodilimphatici sine meta 0/11 .3. donji spoljni kvadrant 4.postmenopauzna ER SC 8 PR SC 6 HER2 1+ ona se dobro oseca ima 55 g i od terapije imala je zracenje i nastavila novaldeksom 20 mg dnevno .mene zanima koje ona kontrole treba u buducnosti da sprovodi sobzirom da ide samo na uz stomaka ,ginekoloski pregledi i ks .a tumor markere joj doktor ne trazi ,a i bili su u redu pre operacije .kakve su prognoze sa tim nalazima i da li je lose sto nije imala hemoterapiju .unapred zahvalna .

olivera

samo da dopunim da je mama operisan 1. 10. 2007 . i super se oseca

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se radilo o tumoru dojke stadija I, dakle o vrlo rano to jest na vrijeme otkrivenom karcinomu. Petogodišnje preživljenje s tim stadijem bolesti je oko 98% što znači da je vjerojatnost izlječenja vrlo velika. Vaša majka treba nastaviti uzimati preporučenu joj terapiju do 5 godina nakon operacije. Kontrolne pretrage koje preporuča njezin liječnik su u redu, a određivanje markera nije nužno.Kemoterapija u liječenju vaše majke nije bila potrebna zbog vrlo ranog stadija i zanemarive mogućnosti metastaza u tom stadiju.

olivera

postovani doktore mnogo vam hvala na odgovoru i ljubaznosti da pojasnite nase nedoumice i ulijete svakom od nas tracak nade da se izborimo sa neprijatnim saznanjem .iskreno hvala

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Hvala i vama. Drago mi je da su vam moji odgovori od koristi.